Saako kirjaston sakkoja anteeksi
Sairastuin enkä päässyt viemään kirjoja takas kirjastoon. Sattui vielä olemaan tavallista enemmän lainoja. Nyt palautettu mutta sakkoja ehti tulla monta kymppiä ja lainauskielto. Voiko noita saada anteeksi jos on lääkärin todistuskin olemassa että on ollut sairaana tuohon aikaan?
Eipä tuo nyt taloutta kaada mutta mietin vaan
Kommentit (11)
Miksi ja et uusinut netissä tai soittamalla?
Lääkärintodistus on kyllä luotettava todiste.
Älä vaan missään nimessä kysy sieltä kirjastosta!
Sulla oli lainassa jonkun toisen omaisuutta yli sallitun ajan. Nyt mietit miten venkoilla maksuista. Ihme ajattelutapa.
Lainaatko satasen? Maksan ens viikolla takas. Ehkä. Käviskö semmonen?
Riippuu kirjastosta. Jos on joku pikkukylän kirjasto, jossa kaikki tuntevat toisensa, voi saadakin, mutta muuten ei. Miksi edes pitäisi? Varmaan olisit voinut soittaa sinne tai jatkaa laina-aikaa netissä.
Kirjastomaksuihin sovelletaan valtakunnallisesti laissa verojen ja maksujen täytäntöönpanosta (706/2007, 20 §) säädettyä viiden vuoden vanhentumisaikaa: "Julkinen saatava vanhentuu viiden vuoden kuluttua sitä seuranneen vuoden alusta, jona se on määrätty tai maksuunpantu, ja muussa tapauksessa sitä seuranneen vuoden alusta, jona se on erääntynyt."
Ei saa . Joudun olemaan siellä nyt päivän töissä
Olin suljetulla, mutta tajusin silti soittaa kirjastoon ja selittää, että en sairaalassa olemisen takia VOI palauttaa kirjoja. Ei tullut sakkoja.
Eikö siitä jossain vaiheessa voi saada luottohäiriömerkinnän, jollei sakkoja maksa?
Mitä mietit? Maksa pois niin ei tarvi miettiä.