Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten helposti löytöeläinkodista saa kissan?

Vierailija
12.09.2023 |

Luovutetaanko niitä esim. mieluummin lapsiperheille tai työikäiselle pariskunnalle kuin vaikkapa yksinäiselle eläkeläismiehelle?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähä taustat pengotaan aika tarkkaan. Yksin asuville miehille ei mielellään luovuteta, ainakaan narttukissoja.

Vierailija
2/5 |
12.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mieluusti luovuteta yksin asuville miehille, minkään ikäisille. Ei etenkään tyttökissaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itseasiassa mielummin luovutetaan yksinäisille miehille kuin lapsiperheille joissain paikoissa. Mene paikallisen yhdistyksen sivuille ja katso onko siellä tietoja keille annetaan kissoja ja mahdollisesti kyselykaavake joka pitää täyttää.

Vierailija
4/5 |
12.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän niitä luovuteta tapauskohtaisesti, perheen olosuhteet (lapset, muut lemmikit yms.) ja kissan tarpeet huomioiden.

Vierailija
5/5 |
12.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsiperheille (ainakaan pikku-) mielellään ei, useimmiten toivotaan että on kissakaveri. Pitää sitoutua tiettyihin asioihin, ettei mene uudestaan kiertoon, pitää olla turvallinen koti ja taloudellinen tilanne sellainen että on varaa eläinlääkäriin jos jotain sattuu.

Näin noin pääsääntöisesti. Sitten voi olla jotain erityisadoptiocaseja jossa yhdistys auttaa esim hoitomaksuissa.

Näitä löytölöitäkin on eri tavoin ja erilaisissa ympäristöissä toimivia. (Kunnan löytölä, joku yhdistyksen kotihoitopaikka esim.)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän seitsemän