Ilmoitatko Facebookissa etukäteen ulkomaille suuntautuvan lomamatkasi ajankohdan?
Facebook-kaverini, jolla on noin 600 kaveria itsellään Facebookissa, matkustelee harvoin etelänlomilla, mutta silloin harvoin, kun lähtevät (toki koko perheen voimin) tehdään tämä aina Facebookissa jo etukäteen tiettäväksi, jo paria, kolmea kuukautta ennen. Tokihan sitä on kiva odottaa matkaa.
Nytkin ilmoitti marraskuussa tulevasta Espanjaan suuntautuvasta lomastaan etukäteen tarkat päivämäärät mainiten.
Kyllähän minäkin lomamatkoistani jotain Faceen postailen, mutta vasta matkan jälkeen.
Mikä teillä muilla on tapana? Onko mielestänne monen sadan fb-kaverin omaavan järkevää ilmoittaa kotitalon olevan tyhjillään tiettynä ajankohtana?
Kommentit (10)
Ilmoitan ja kerron myös että vara-avain löytyy sitten sieltä suuren kiven alta.
En ole Facessa koska en ole niin tyhmä että sinne oisin liittynyt
Vierailija kirjoitti:
En ole Facessa koska en ole niin tyhmä että sinne oisin liittynyt
Noin minäkin ajattelin pitkään, etten moisella mitään tee. 8-kymppinen isänikin oli facessa jo vuosia ennen minua. Sitten tuli meidän paikkakunnalle tämä lähituottajien palveluita tarjoava Reko, joka edellytti fb-jäsenyyttä, ja silloin liityin. Sieltä sitten löytyikin kaikkea muutakin mielenkiinstoista.
Tuohan on hieno keino kertoa milloin voi tulla hakemaan ylimääräisen irtaimiston turvaan.
Joo. Olen tietysti kertonut osoitteeni ja kuvannut taloni. Tottahan kavereitten pitää tietää missä asun ja millaisessa talossa.
Vara-avain on kukkaruukun alla ovenpielessä. Ei sitä kukaan sieltä hoksaa. Kenellekään en kerro vain naapurit tietää.
Olen postannut kun olen reissussa. Meillä on aina lemmikeille hoitaja kotona eli talo on yhtä asuttu kuin muulloinkin. Lisäksi on hälytysjärjestelmä jossa tulee firmasta joku paikalle jos tulee hälytys.
Tais olla pian 20 vuotta sitten kun näitä juttuja teroitettiin ihmisille. Että Varokaa siis.
Joo, on kohteliasta ilmoittaa ajoissa, että ehditään suunnitella murtokeikka kunnolla.
Tottakai. Laitan myös, mistä vara-avain löytyy,