Mikä on teidän 2 - 6 vuotiaiden lasten lempiruoka?
Mikä maistuu joka kerta ja lautaset ovat nopeasti tyhjiä?
Kommentit (11)
Erilaiset sosekeitot tai pelkkä riisi/pasta/pavut. Meillä on 2,5-vuotias.
Pinattiletut ja puolukkahillo
Makaroonilaatikko ja ketsuppi
Lihaperunasoselaatikko ja ketsuppi
Nää tuntuu uppoovan, muut ei mee .
Vajaa 2-vuotiaalle lapsenlapselleni on tähän mennessä uponnut ihan kaikki punakaalisalaattia lukuunottamatta. Sushi on myös herkkua, kuten joku muukin kirjoitti.
Vaihtelee vuodenaikojen mukaan. Kesällä uppoo esim. kaikki kalat ja lisäksi tuoreet kasvikset. Nyt syksyn tullen laitan pataruokia rasvaisesta sianlihasta, muusin kanssa herkkua. Joulun aikaan maistuu jouluruuat ja keväällä kaikenlaiset keitot, lukuunottamatta kasvissosekeitot ja linssikeitot.
Kaikenlaisia ruokia teen, mutta lapset tosiaan valitsee aika usein lempiruokansa riippuen vuodenajasta. Järkevää mielestäni.
Jauheliha-hemapa-risotto, palak paneer, pinaatti- ja porkkanaletut, kasvispasta, punajuuripasta.
Kalapuikot
Perunamuhennos
Jauhelihakeitto
Pinaattikeitto
Jauhelihakastike
Kasvissosekeitto
Riisipuuro
Mannapuuro
Marjakeitot
Lihamakaronilaatikko
Paistettu kala
Lohikeitto
Raakoja porkkanoita, kurkkua, tomaattia paloina lähes aina erilliselle asetille alkupalaksi. Maistuvat aina yhtä hyvin.
Graavilohi, ravut, vahvat juustot, mausteiset makkarat (esim chorizo), oliivit.
Noita ei toki voi syödä päivittäin suolan takia mutta eläisivät vain näillä jos voisivat
Kaikki itsetehdyt perusruuat uppoaa hyvin mutta ei vedä vertoja em
Sellaiset oikein perinteiset kotiruoat, varsinkin laatikkoruoat. Makaronilaatikko, kinkkukiusaus, tonnikalapasta, lasagne (ilman juustoa) jne. Keitoista sosemaiset keitot eli pinaattikeitto, hernekeitto, kasvissosekeitto. Lisäksi itsetehdyt hampurilaiset ja tortillat uppoaa aina.