SOTE himmeli
Iltalehti uutisoi:
KSML: Hyvinvointialueen pampuille maksettu isoja kokouspalkkioita jättipalkan päälle Aluevaltuutettu vihainen itselleen
Keski-Suomen hyvinvointialueen johtaja saa peruspalkkaa kuukaudessa yli 15 000 euroa, ja päälle maksetaan muhkeita kokouspalkkioita, kertoo Keskisuomalainen
Sinne ne Meidän sote rahat menee herrain taskuihin. Hyvä Marinin hallitus ja Kepu! Nyt on hyvä sitten perästä moittia perussuomalaisia.
Tästä upeasta Sote hallintohimmelistä.
Kommentit (9)
Niin mietipä sitä kun keskisuomessa noita sotehimmeleitä oli jokaisessa kunnassa omansa. Silloinkin maksettiin palkkoja ja palkkioita ja varmasti enemmän kuin nyt maksetaan pienemmälle määrälle. Eli nyt maksetaan varmasti vähemmän kuin aiemmin joten eiköhän kehitys mene oikeaan suuntaan. Vielä kun vähennetään sotealueet kahteen eli Helsinki ja muu suomi. Niin ei tarvitse maksaa kuin kahden alueen palkat ja palkkiot...mieti sitä 😁😁
Odottiko joku jotain muuta? No news here.
Vierailija kirjoitti:
Odottiko joku jotain muuta? No news here.
En eniten vituttaa kun tietää jo etukäteen että marinin hallitus pääse kuin koira veräjästä.
Olihan tuo arvattavissa että uusi sote vain huonontaa hoitoalaa.Sipilähän sitä kaahotti jo eteenpäin.
Kuinkas isoista palkkioista on kyse?
Vierailija kirjoitti:
Kepun unelma toteutui.
Saarikko vielä kehtasi haukkua Twitterissä purraa Sote leikkauksista ja siitä että hyvinvointialueiden päättäjät laitetaan tekemään palveluiden karsiminen, vaikka hän itse on ollut tekemässä tätä päätöstä. Mokoma valehteleva liero akka kun suoraan sanon. Itse luikkivat oppositioon piloon kun tiesivät että nyt keitetty semmonen soppa.
Varastamista. Ei muuta. Soviet finland.