Ukrainan Bradleyt näköjään jyräävät venäläisten asemat, kun niiden teknologisesti ylivertaisia ominaisuuksia käytetään fiksusti. Samalla USA täydentää tappiot varastoistaan, jolloin pienikin määrä toimii tehokkaana keihäänkärkenä. Olihan tämä tiedossa, mu
Ukrainan Bradleyt näköjään jyräävät venäläisten asemat, kun niiden teknologisesti ylivertaisia ominaisuuksia käytetään fiksusti. Samalla USA täydentää tappiot varastoistaan, jolloin pienikin määrä toimii tehokkaana keihäänkärkenä. Olihan tämä tiedossa, mutta silti hyvä saada asialle vahvistusta.
Kommentit (3)
Venäjän viranomaiset ovat laatineet suunnitelman vuosikymmenen kestävän etnisen puhdistuksen toteuttamiseksi Mariupolin kaupungissa. Venäjä tekee kansanmurhaa Ukrainassa.
Mariupolin piirityksessä kuoli jopa 25 000 ukrainalaista siviiliä, ja satojatuhansia on joutunut lähtemään pois kaupungista. Venäjän viranomaisten on kerrottu karkottaneen noin 50 000 asukasta Venäjälle ja sen muille miehitetyille alueille. Venäläisviranomaisten asiakirjasta selviää, että Kreml pyrkii muuttamaan Mariupolin etnisyydeltään pääosin venäläiseksi kaupungiksi. Vastarintakeskuksen mukaan venäläisiä kannustetaan muuttamaan Mariupoliin muun muassa erityisellä asuntolainaohjelmalla.
ISW:n mukaan Venäjän pyrkimykset karkottaa ukrainalaisia ja asuttaa Ukrainan kaupungit uudelleen Venäjän kansalaisilla ovat todennäköisesti tarkoituksellista etnistä puhdistuskampanjaa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009598881.html?post=258199
Venäjä tekee kansanmurhaa Ukrainassa.
https://autaukrainaa.fi/
Näinhän se tosiaan on
Venäjä häviää
Ihan tosiasiallisesti joka ainoa Ukrainassa tapettu tai vammautettu venäläisten äitien poika on pois uhkaamasta Suomen turvallisuutta ja demokratiaa.