Miksi soluasuntoja ei voi tarjota kaverioporukoille suoraan? Siten niiden mielenkiinto nousisi.
Soluasuntojen suurin ongelma on se, että niihin joutuu vieraiden ihmisten kanssa. Ongelma korjaantuisi ainakin osaksi sillä, että soluasuntoja voisi hakea porukalla jonka tuntee etukäteen. Kimppakämppät on suosittu asumismuoto, joten soluasuminen voisi olla samalla tavalla, jos vuokralalainen voisi vaikuttaa ketä muissa soluissa asuu.
Kommentit (3)
Ainakin Hoasilla on mahdollista hakea kaverisolua tai perheasuntoa myös kaverin kanssa. Samoin Savonlinnan opiskelijasunnot antoivat yhteisen solukämpän ystävän kanssa, kun asiasta mainitsi hakemuksesta. Tämän hetkistä Savonlinnan politiikkaa en tiedä, mutta aiemmin näin.
Jos kaverukset sijoitetaan kolmen hengen soluun jossa yksi asukas on ulkopuolinen, niin tilanne johtaa usein siihen, että se ulkopuolinen joutuu muuttamaan pois. Varsinkin, jos nämä kaksi ovat vauhdikkaampaa ihmissorttia!
Miten niin ei voi? Ainakin HOAS ja psoas salli tämän.