Kokemuksia uusien talojen äänieristyksistä
Onko parempi kuin vanhoissa vai tapauskohtaista? En ole mikään kerrostalokyttääjä, mutta kyllästynyt kun nykyisessä asunnossa kuuluu naapurin pierutkin. Olen aikeissa muuttaa nyt lapsen muutettua pois kotoa 16-kerroksiseen 2019 rakennettuun taloon. Luulisi tällaisessa olevan ainakin näennäisesti parempi eristys? Naapureistahan se on paljon kiinni tietysti.
Kommentit (60)
Parempi. Asun 22 vuonna rakennetussa ja en kuule juuri mitään naapuritaloista.
Asuin 2021 valmistuneessa ja kaikki kuului, jopa naapurin ulosteen putoaminen pönttöön. Muutin tuonne kanssa paremman äänieristyksen toivossa, mutta paskat, kirjaimellisesti.
Uusissa asunnoissa on erittäin hyvä äänen eristys, kun pitää täyttää kaikista tiukimmatkin vaatimukset. Uusimmat eristys vaatimukset äänelle ovat vuodelta 2017.
2021 rakennettu ja kaikki vähänkin kovempi puhe kuuluu läpi naapurista, vaikka ylin kerros.
YIT
Vierailija kirjoitti:
Uusissa asunnoissa on erittäin hyvä äänen eristys, kun pitää täyttää kaikista tiukimmatkin vaatimukset. Uusimmat eristys vaatimukset äänelle ovat vuodelta 2017.
Joskus testattiin alakerran naapurin kanssa. Omassa asunnossani laitettiin cd-mankka soittamaan täysillä AC/DC levyä, juuri mitään ei kuulunut naapuriin.
2012 rakennetussa oli loistava. Vain oikeasti kova huuto/laulu tai bassojumputus kuului läpi.
50-luvun talossa nyt ja kuuluu naapurin puhekin läpi.
2022 valmistuneessa ei kuulu huuto eikä muu, mutta kun yläkerran naapurin lapset pomppii ja ravaa ympäri kämppää, niin se kuuluu ja tuntuu. Lasit helisevät kaapeissa 🙄. Meiltä ei alakertaan kuulemma kuulu mitään vaikka vauva kirkuu ja huutaa välistä. Eli riippuu naapureista, jos naapurit elävät kuin pellossa ja elämä on yhtä sirkusta, niin kyllä se valitettavasti kuuluu vaikka äänieristys olisi mikä.
Naapurin mies piree kovaa, kun on käymässä ja nainen menee koiran kanssa lenkille.
Vierailija kirjoitti:
2012 rakennetussa oli loistava. Vain oikeasti kova huuto/laulu tai bassojumputus kuului läpi.
50-luvun talossa nyt ja kuuluu naapurin puhekin läpi.
Tämä on kyllä jännä juttu, kun itse koen juuri toisinpäin. Asuin 50-luvun kerrostalossa, jossa oli paksut kiviseinät. Ei kuulunut kuin korkeintaan huuto tai jos jollain koira haukkui. Ei mitään muuta.
Sitten muutin uuteen taloon joko 2011 tai -12. Kaikki kuului. Kun naapuri nousi (ilmeisesti työ)tuolista, kuului nirskahdus. Askeleet tömps tömps. Hissin äänikin kuului, vaikkei ollut vieressä. Aivastukset, niistämiset, ihan kaikki kuului. Yläkerrassa oli myös kissa ja sen ryntäilyjä kuunnellessa iltamyöhällä meinasi mennä hermot.
Kokemuksia kumpaankin suuntaan. 2016 rakennettu kuusikerroksinen talo, ihan kaikki kuului. 2021 rakennetussa asun nyt, 14.kerros - mitään ei kuulu naapureista. 50-luvun jykevä kivitalo oli muuten tämän nykyisen jälkeen toiseksi paras, todella paksut seinät.
Nykyään asennuttavat ne hiton laminaatit uusiin taloihin, joka hiton asuntoon. Aikoinaan esim. Hoasilla asuessa parasta niissä kämpissä oli ne kulahtaneet muovimatot lattiassa, ei kaikunut joka ikinen kopaus koko talossa.
Vierailija kirjoitti:
2021 rakennettu ja kaikki vähänkin kovempi puhe kuuluu läpi naapurista, vaikka ylin kerros.
YIT
Kuinka korkea talo? Itselläni YIT:n muutamaa vuotta vanhemmasta samanlaisia kokemuksia. SRV:n rakentama ollut taas tosi hiljainen.
Kannattaa käydä kyseleen talon asukkailta asiasta. Ei vuosiluku takaa yhtään mitään .
Kyllä vuosiluku takaa aika paljon, mutta väliin mahtuu laadutonta rakentamista. Parhaat ovat 50-luvun talot ja 2018-
TA-asunnot 2019. Tietyt äänet kuuluvat, kuten naapurin mikroaaltouunin kilahdus, mutta ei juuri muuta sieltä suunnasta. Illalla kuuluu jos yläkerrassa kissa pudottautuu jostain ylhäältä lattialle. Ei häiritsevä mutta tunnistettava käpälien tömpsähdys. Vessojen vetämiset ei kuulu, puhe ei kuulu. Yksi koira yläkerrassa itkee välillä hetken. Porakone tietysti kuuluu. Jos joku kalisuttaa rappukäytävän kaiteita niin se kyllä kuuluu. Ulko-oven lisäksi ei ole enää erillistä toista sisäovea.
Korkeat talot usein hiljaisempia, johtuen lujemmista rakenteista.
Vierailija kirjoitti:
Uusissa asunnoissa on erittäin hyvä äänen eristys, kun pitää täyttää kaikista tiukimmatkin vaatimukset. Uusimmat eristys vaatimukset äänelle ovat vuodelta 2017.
Heh,pitää ja pitää...
Kokemuksia kolmesta vuoden 2007 jälkeen rakennetusta asunnosta ja kaikissa ääniongelmia.
Karrikoidusti rakennusvalvonnassa katsotaan sormien läpi, eikä tutkimustuloksia viedä rakennustuotantoon.
Rakennedetaljit pitäisi tarkistaa ym.
Mutta eipä ollut v. 1956 asuntokaan hiljainen saatikka 70-80 luvun betonielementtitalot.
Jopa vanhoissa korkeissa taloissa on hieman parempi kuin matalammissa. Joten luulisi.