Neuvoja telttailuun sateessa?
Olen löhdössä ensi viikoksi telttailemaqn ja joka päiväksi on luvattu sadetta. Onko teillä kokemusta, miten siitä selviäisi mahdollisimman hyvin? Varmaan kosteudenkestävä telttakin kastuu noin kovassa rasituksessa. Mitä vinkkejä olisi antaa, että ei kylmettyisi ja vilustuisi tuolla?
Kommentit (17)
Pressu sen teltan päälle🙄 ja alle jos maa märkää.
Toivottavasti ei ole mikään kahden kympin halpateltta sulla...
Kannattaa miettiä miten varusteita voisi kuivata tarvittaessa? Kumisaappaat ei ole huono vaihtoehto jalkineiksi mutta jos sulla on vaelluskengät niin katso että ne on kunnolla rasvassa. Märät vaelluskengät kuivuu hitaasti.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa miettiä miten varusteita voisi kuivata tarvittaessa? Kumisaappaat ei ole huono vaihtoehto jalkineiksi mutta jos sulla on vaelluskengät niin katso että ne on kunnolla rasvassa. Märät vaelluskengät kuivuu hitaasti.
Ja jos kengät kuitenkin kastuvat, ota muovipusseja mukaan. Jalat pusseihin, niin märät kengät eivät tunnu märiltä.
Odottaisin kuivia kelejä jos sade on jokapäiväistä. Yhden päivän sade ei haittaa.
Onko tarkoitus telttailla samassa paikassa koko viikko, vai vaihtaa paikkaa? Märän teltan pakkaaminen on kelju juttu, jos se pitää vielä pystyttää samalla reissulla jatkoöitä varten. Tahtoo kastua läpi pakkauksessa.
Onko kamiinaa? Osaan telttailla vain armeijan teltoissa.
Rinkkaan kunnon sadesuoja, jotta varusteet pysyy kuivina
Meillä ollut ohut pressu teltan päällä. Ei tule sade telttaan. Makuupussissa kyllä tarkenee. Olen nukkunut +8 lämpötilassa teltassa ja hyvin pärjäsi.
Kunnollinen 2-kerroksinen teltta pitää vettä. Jos sulla on sellainen, niin ei huolta. Kunnon vaatteet mukaan niin kiva reissu tiedossa. Jos on katettu tulipaikka niin siellä pääsee kuivattamaankin kamoja. Absidissa myös kuivuu, mutta jos koko ajan sataa niin ilmankosteus on 100%.
Ei mulla muuta kirjoitti:
Meillä ollut ohut pressu teltan päällä. Ei tule sade telttaan. Makuupussissa kyllä tarkenee. Olen nukkunut +8 lämpötilassa teltassa ja hyvin pärjäsi.
Pressu/tarppi/laavukangas kannattaa virittää teltan yläpuolelle naruilla niin, että se ei tuki teltan ilmanvaihtoa. Tulee hikinen ja kostea pätsi muuten.
Normisti tarppi viritetään teltan "extra" eteiseksi jossa vaikka kokkaillaan keittimellä. Normaalin teltan päälle ei tarvi sateen takia mitään pressuja.
Meillä kyllä kunnon teltta jossa täysin vettä pitävä päällikangas. Ei ole rankkasateetkaan tai koko yön kestänyt sade tullut läpi. Ennen teltan pakkaamista se päällykangas ja ulkopohja pitää kuivata pyyhkeellä hyvin. Pyyhi päällinen kun teltta on vielä pystyssä. Enne kuivausta ravistele enimmät vedet. Vaikka kuivaat, älä pakkaa päällystettä ja telttaa samaan pussukkaan. Valitse kuivaamista varten nopeasti kuivuva mikrokuitupyyhe, ei puuvillasta tehtyä painavaa froteeta. Pyyhkeen toivottavasti saat kuivattua eräkämpässä.. tai jos päivällä ei sada, roikota pyyhettä rinkan ulkopuolella, jos se kuivuisi.
Itsellä ei ole Gore Tex kengistä tullut vedet läpi. Vaihtokengiksi leiriin (villasukat!) ja mahdollisien jokien ylityksiin crocksit. Nämä siksi että saat heti ne kuivattua pyyhkeellä kuivaksi tarvittaessa ja ne ei paina paljoa mitään. Voi säilyttää rinkan ulkopuolella myös vesisateessa.
Suojaa rinkka hyvin sateelta. Ennen reissua sovita rinkan vesisuojaa kun rinkka on täyteen pakattu. Tässä vaiheessa tulee helposti yllätyksenä ettei se rinkan vesisuoja peitäkään rinkkaa tai edes mahdu.
Suojaa kaikkein tärkeimmät tavarat omilla veden kestävillä pussukoilla. Tulentekovälineet pussukoihin. Tulitikut eivät vesisateessa riitä ainoaksi. Ne kastuu helposti jossain välissä tai imevät ilman kosteuden, vaikka kuinka säilyttäisit hyvin, jos sataa jatkuvasti. Eli sytkäri on ehdoton.
Pakkaa tavarat vedenpitäviin pusseihin sinne rinkkaan, niin saa illalla makuupussiin mennessä aina kuivat ylle. Myös makuupussi oman pussin lisäksi vedenpitävään. Pitää ne märät tavarat siellä teltan eteisessä erillään kuivasta tavarasta. Telttaa voi kuivata pienellä pyyhkeellä heti pystyttämisen jälkeen. Erityisesti siis se nukkumaosa sieltä sisältä. Jos on oikein märät päivät niin se tila kastuu väkisinkin. Kuivaaminen auttaa jo paljon ja sitten kun tulee hetki että ei sada ja tuulee, niin antaa tuulen päästä telttaa kuivattamaan myös sieltä sisältä.
Vaellusreittiä miettiessä kannattaa suunnitella niin, että jos on oikein märkää luvattu, niin sellainen yö tuvassa tai tuvan pihapiirissä, niin voi niitä kaikkein märimpiä tavaroita viedä tupaan kuivumaan.
Pingota teltta tiukalle äläkä koske märkään kattoon.