Kyllä on kivaa käydä työmatkalla, kun firma maksa
hotelliyöpymisen, ruoat ja saa vielä päivärahat ja km-korvauksetkin päälle =). Ihanaa illalla kädyä eika pitkän kaavan mukaan joko kylvyssä tai suihkussa, kömpiä puhtaiden lakanoiden väliin ja katsella ihan hiljaisuudessa telkkua =)). Ja kun sitten nettooaa siitä verotonta korvausta km-korvauksina ja päivärahoina n. 300 euroa niiin avot!! Juu ja kateellisille tiedoski, ettei se auto niiiiiiiiiiiiiiin paljon kuluta =)
Kommentit (8)
vaikka sitten kuinka voisin hotellissa yöpyä työnantajan piikkiin...
no, tää on harvinaista herkkua mullekin ja ehkä sen takia siitä nautinkin =)
ja pitkiä reissuja, se alkaa kuule käymään ihan työstä ja rasittaa. Silloin toivoo olevansa kotona omassa sängyssä ja rakkaiden parissa.
t. 3v työnantajan piikkiin ympäri maailmaa reissannut
Itselleni tuo on niin tavallista, että ei oikeastaan edes muista osata nauttia siitä luksuksena.
Mutta tuo on totta että kilometrikorvauksilla tienaa melko hyvin. Itsellänikin taitaa tulla taas tässä kuussa suurinpiirtein 1500e kilometrikorvauksia ja päivärahoja.
Tuollaiseen 300e kilometrikorvauksiin olet kyllä ilmeisesti aika pitkästä matkasta tullut reissuun, päivärahat kun eivät ole kun vaan sen 36e/vrk ja kilsatkin 0.45e
työmatkat harvinaista herkkua.
T. 120 matkapäivää vuodessa
Juuri mietin viime viikolla lontoolaisessa hotellissa lakanoiden väliin kömpiessäni, että olisinpa niin paljon mieluummin kotona. Toki on kiva aina täydentää kosmetiikkavarastot tax freessä, mutta tosiaan kun tarpeeksi reissaa, niistä kaikkein hienoimmistakin hotelleista katoaa hohto ja lentokentillä pyöriminen alkaa tosissaan tökkiä - niin kivoja kaupunkeja kuin mm. Lontoo, Rooma, Pariisi ja New York ovat, kyllä niissä mieluummin lomailee rakkaimpiensa kera kuin tekee töitä ;)
jos illalla ehtii tuolla tavalla rentoutua.. omilla työmatkoillani on tiukasti ohjelmaa yleensä aamukahdeksasta vähintään kymmeneen asti illalla, usein pikkutunneille, hyvä kun välissä ehtii nukkua. Kertaakaan en ole työmatkalla ehtinyt esim. kylpyyn.
asumiset ja ruuat, jää se päiväraha aika pieneksi, muutama kymppi. Kilomektrikorvaukset taas eivät korvaa matkustamisesta aiheutuneita kuluja, joten firmahan tuosta hyötyy.
vaikka sitten kuinka voisin hotellissa yöpyä työnantajan piikkiin...