Onko tämä tavallinen käytäntö päiväkodissa?
Lapsemme aloittaa päiväkodissa. Kysyin ryhmän opettajalta, saammeko tietää ryhmässä olevien lasten nimet ja jaetaanko meille vanhempien yhteystiedot/onko joku whatsapp-ryhmä tai vastaava. Emme kuulemma saa tietoon nimiä eikä yhteystietojakaan jaeta. Jos leikkitreffit haluaa sopia, niin voi jättää yhteystietonsa haluamansa lapsen lokeroon. Vähän vaikea homma, jos ei edes tiedä, minkä nimisiä lapsia ryhmässä on.
Onko tämä ihan tavallinen käytäntö, ettei mitään kontaktia muihin perheisiin ole?
Kommentit (22)
No on aivan ohjeistettu käytäntö tietenkin.
Vanhemmat sopii keskenään jos sopii.
En minä aikanaan haluaisi, että puhelinnumeroani jaettaisiin täysin vieraille ihmisille. Herkästi kävisi niin, että jonkun purjopetterin äiti soittelisi ja alkaisi selvittelemään jotain lasten välisiä riitoja.
Voi hyvää päivää.
Pakko olla Provo
Lasten henkilötietojen jakaminen on kielletty.
On normaali käytäntö. Kyllä ne muut lapset tulee äkkiä tutuksi lapsellesi ja hän sitten tietää kenen lokeroon laitat viestiä leikkitreffien sopimiseksi.
Aika hurjan kuulosta muuten et menit tollee päikystä kysymään. Mua ainaki päikyn tätinä karmasis et mikäs juttu tämä utelu nyt on.
Aika normaalia, ettei tietenkään ilman lupaa jaella kenenkään yhteystietoja. Mutta oman lapsen päiväkodissa kerättiin halukkaat listaan, joka jaettiin sitten kaikille ja sieltä sai ottaa yhteyttä. Voihan sitä itse olla aktiivinen, jos moista listaa haluaa kerätä. Se ei ole työntekijöiden tehtävä.
Ihan GDPR / tietosuoja estää tuon jakamisen ellei siihen ole suostuttu. Kyllähän nuo yhteystiedot saa sitten kultakin vanhemmalta pyydettäessä. Lapsi varmaan oppii kavereiden nimet niin voi laittaa oieaan kaapppiin kysymyksen, jos ei vanhempiin törmää videssä/hakiessa?
Joo, ei se sun lapseskaan saa ikinä selville niitten kavereiden nimiä. Mitään keinoa ei ole tästä tilanteesta. Mee tekeen jokin video Tiktokkiin.
No eiköhän se lapsi itse kerro kaveriensa nimet, jos tarve on. Ette kai te nyt täysin tuntemattomia ole heti treffeille kutsumassa? Joku yksityisten leikkitreffien järjestäminen ei sitä paitsi kuulu päiväkodin vastuulle millään lailla, luulisi nyt tämänkin olevan itsestään selvää. Täysin päiväkodin ulkopuolista toimintaa. Käsittääkseni on kiellettyäkin jaella päiväkodista lasten nimiä ja yhteystietoja, ja luulisi olevan ymmärrettävää senkin.
miks mollata ap:ta? ihan asiallinen kysymys, jos ei ole tuollaisesta perillä. meillä joku äiti perusti wa-ryhmän, mutta ei siihen tullut läheskään kaikkia vanhempia. aika hiljainen tuo ryhmä muutenkin on.
Tämä on varmaan provo, mutta tietosuojasyistä emme anna vanhempien yhteystietoja ja muiden lasten nimiä. Muiden vanhempien kanssa voitte verkostoitua vapaa-ajalla, vanhempainillassa, somessa tai vaikkapa jättämällä oma numero lapsen kaverin lokeroon. Monet vanhemmat juttelevat myös lasten hakutilanteessa. Lasten vapaa-aika ja leikkitreffit eivät onneksi kuulu päiväkodin henkilökunnan tehtäviin.
Vierailija kirjoitti:
miks mollata ap:ta? ihan asiallinen kysymys, jos ei ole tuollaisesta perillä. meillä joku äiti perusti wa-ryhmän, mutta ei siihen tullut läheskään kaikkia vanhempia. aika hiljainen tuo ryhmä muutenkin on.
Outoja kysymyksiä pikemminkin. Jotain jäänyt äiti-ihmiseltä oppimatta, jos ei näitä sosiaalisia sääntöjä jo tunne. Vai onkohan joku pedari valepuvussa tekemässä tiedusteluja?
No näitä ap kaltaisia on olemassa. Täyden palvelun talosta eli Varhaiskasvatuksesta pitäisi saada kaikki palvelut, myös vapaa-aikaa varten lapselle yhteystiedot toisesta lapsesta.
Valitettavasti yksityisyyden suoja estää hlökuntaa antamasta suoria tietoja. Lapsen lokeroon voi jättää itse yhteydenottopyynnön. Tämä on vain niiiiiiin vaivalloista niille joille kaikkipitääsaadanythetijakoskaMINÄhaluanMINUNlapselleni!
T: Vakaope joka kärsivällisesti yrittää kasvattaa etenkin näitä huoltajia normaaleihin sosiaalisiin kanssakäymisen yms vanhemmuuden käytäntöihin
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
miks mollata ap:ta? ihan asiallinen kysymys, jos ei ole tuollaisesta perillä. meillä joku äiti perusti wa-ryhmän, mutta ei siihen tullut läheskään kaikkia vanhempia. aika hiljainen tuo ryhmä muutenkin on.
Outoja kysymyksiä pikemminkin. Jotain jäänyt äiti-ihmiseltä oppimatta, jos ei näitä sosiaalisia sääntöjä jo tunne. Vai onkohan joku pedari valepuvussa tekemässä tiedusteluja?
No kyllä miekin ihmettelin tuota supersalaisuuden verhoa kun ainoa lapseni aloitti pph:lla neljä vuotta sitten. Hoitaja ei saanut edes kertoa hoitolasten nimiä, meni pitkään ennen kuin oma 1v oppi sen verran puhumaan että häneltä sai nimet selvää.
Miten se lapsi saa niitä kavereita hoidon ulkopuolelle yksinään järjestettyä. Olisko mulla pitänyt olla jostain vauva-ajan kerhoista (näitä ei meidän paikkakunnalla edes ollut yhtään) luotuina jo laajat verkostot ja yrittää urkkia selville, mahtaisiko joku kerhokavereista tulla samalle pph:lle joskus (asutaan maalla syrjässä). Vissiin minun ois niitä lappuja myös pitänyt yritellä sujautella sitten muiden hoitolasten laukkuihin (sehän ei yhtään hämyä olekaan)
En minä ole lapseltani saanut aikojen saatossa tietooni muuta kuin toisen lapsen etunimen, en tiedä kenenkään toisen vanhemman nimeä ja nyt vasta toukokuussa näin pihalla edes ekan kerran yhden lapsen vanhempaa, lapsi ollut ryhmässä kuitenkin viime syksystä asti ja oma lapseni tykkää leikkiä tämän lapsen kanssa.
Alussa harmitti etten päässyt mitenkään juuri kontaktiin toisten lasten vanhempien kanssa mutta nykyään ei, koska aikojen kuluessa käynyt ilmi miten tumpeloita ovatkin; silloin harvoin kun noutaessa näen jonkun, kukaan ei tervehdi eikä edes vastaa, mikä minusta käsittämätöntä käytöstä. Suomalaisia ja suomea selvästi osaavat kun kuulen kun alkavat puhua pph:n kanssa. Olkoot siis. Lopetin itsekin aikani yritettyä. Onneksi pääsen vuoden päästä näistä muista vanhemmista ns. eroon kun lapsi aloittaa eskarin ja siellä toivottavasti osaa jo itsekin enemmän luoda kaverisuhteita.
Ei tämä näin vaikeaa ollut omassa lapsuudessani ysärillä kyllä.
Miksi hemmetissä jonkun toisen vanhemman pitäisi saada minun yhteystietoni ja ihan vain sillä perusteella että kersat sattuvat olemaan samassa päiväkodissa!?
Niillä päiväkodin lasten vanhemmilla on samanlainen yksityisyydensuoja kuin sinulla ja juuri siksi niitä ei siellä pistetä yleiseen jakeluun eikä anneta muille vanhemmille edes pyynnöstä.
Hitto että joillain menee uteliaisuukiima ihan överiksi...
On normaali käytäntö. Edes koulussa opettaja ei saa antaa toisten yhteystietoja. Meillä vanhempainillassa kerättiin nimi- ja numerolista, mutta se piti tehdä vanhempien toimesta eikä opettaja voinut puuttua asiaan millään tavalla. Päiväkodeissa ei välttämättä ole edes vanhempainiltoja, joten ei tosiaan näe niitä päiväkotikavereitten vanhempia koskaan, jos on vähän eri työajat. Me on jätetty kaverin lokeroon kyläily/synttärikutsut ja sitä kautta tutustuttu muutamiin lapsen päiväkotikavereitten perheisiin. Kaikki ei vastaa edes näihin kutsuihin, mutta se heille suotakoon, eivät sit vissiin halua tutustua.
Eipä omassa päiväkodissakaan kerrota sen enempää. Omahoitajalla olevien lasten etunimet sain tietää ja tutustumisessa muutama lapsi tuli tutuksi. Vanhempia tiedän sen verran mitä ovella ja äitienpäivätilaisuuksissa ja leikkipuistossa olen törmännyt. Kuulemma joku Whatsapp-ryhmäkin on mutta siitä kuulin vasta kesällä toiselta vanhemmalta.
miksi toisten yhteystietoja pitäisi jakaa teille?