Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kenkien myynti huuto.netissä...

Vierailija
26.09.2010 |

Kannattaako kenkiä myydä huutiksessa? Menevätkö kaupaksi omana kohteenaan, vai helpommin esim. vaatepaketin mukana? Olen tähän asti myynyt lähinnä vain yksittäisiä vaatteita, joista valtaosa on ollut kirjeeseen mahtuvia. Kengissä nousevat postikulut sen verran suuriksi, että mahtaakohan kukaan haluta niitä ostaa...?



Lähinnä kyse olisi esim. hyväkuntoisista Vikingin Gore-tex talvi- ja välikausikengistä. Olen paikkakunnalta, jolta tuskin kovin moni huutaja pääsee noutamaan, eli käytännössä aina olen postittanut huutismyyntini.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki aina sanoo, että kengät ei oikein mene huutiksessa kaupaksi, mutta ainakin meiltä kengät häviää tosi hyvin. Meillä tosin aina hirmu laadukkaita ja useimmiten tosi hyvässä kunnossa pieneksi jääneitä, kun on aina useita rinnakkaisia kenkiä ja pidämme hyvää huolta kengistä.



Erillisinä kohteina - jokainen voi sit koota paketin, jos niin haluaa. On meiltä joskus ostettu viidetkin kengät kerralla.

Vierailija
2/4 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkaan vähänkään isommat kengät. Vaatekoko ja kengän koko ei välttämättä kulje lapsilla käsikkäin.



Olen sekä myynyt että ostanut just Gore-tex kenkiä huutonetistä. Postikulut on tietty isot, 8,50 lähes poikkeuksetta, mutta kun kengissä kuitenkin se hinta on usein jotain tyyliin 10-15 € noista goreista niin postikuluineenkin tulee halvemmaksi kuin uudet.



Mutta ostan ja myyn siis vain todella hyväkuntoisia huutiksessa. Muut menevät kirppikselle sesongeittain. Otan yleensä pöydän keväällä (jolloin myyn sandaaleja ja kesäkenkiä) sekä alkusyksyllä, jolloin menevät talvikengät hyvään hintaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelinkin laittaa myyntiin juuri vain kaikkein hyväkuntoisimmat kengät, loput sitten kunnon mukaan roskiin tai halukkaille pihakengiksi. Sandaaleita ja muita kesäkenkiä ei kai tähän aikaan vuodesta kannata laittaa myyntiin, kysyntää tuskin hirveästi on...? :)



ap

Vierailija
4/4 |
26.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on isojalkainen poika, jo alle kaksivuotiaana kengännumero on 26, vaikka pituutta on vain keskimittaisen lapsen verran. Monta kertaa on tullut harmiteltua, kun jossain muuten kivassa huutonetin vaatepaketissa on sitten monta paria aivan liian pieniä kenkiä mukana. Ei ole tullut sellaisia huudettua, kun ei viitsi maksaa turhasta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän yksi