Kenelle on yllätys että LinkedIn myy odoitetietojasi
Minä yllätyin. Around dealista kuka vaan saa ne yksityisekin tiedot jotka luulin jäävän luottamuksellisesti vain LinkedInin tietoon.
Kommentit (10)
Applella on dähköpostiosoitteen kryptauspslvelu, ei maksa mitään.
Minulle oli yllätys. Linkkari ei minusta kuulu maineensa puolesta tuohon luokkaan. Tietomurtoaltis se taitaa olla mutta on aika vava asia pyytää sähköpostiosoite palveluavarten ja sitten myydä se eteenpäin. Ksi siitä joku sopimusmuutos on tehty mutta kuinka moni oikeasti on tajunnut.
Ja mitä niillä sinne syöttämillä feikkitiedoilla sitten tekee?
En tiennyt, olin pitänyt luotettavana. Mutta enpä jakele tietojani tuollakaan sivustolla.
Sen avulla saa ohjattua yksityisviestit ja ilmoitukset eri osoitteeseen, sellaiseen jota Linked In ei tiedä. Apple tuskin alkaa myydä luottamuksellisia osoitteita.
Luulisi että firmojen tietohallinnossakin alkaa näkyä se jos työntekijöiden sähköpostiosoitteita myydään tuosta vaan. Kaikenlainen roskapostaus ja kalastelu alkaa varmaan yleistyä. Pahimmillaan firmat kieltävät LinkedInin käyttämiseen.
Päällikköni päällikö haluaa Linkedin-kaverikseni. Vähän hirvittää, en tykkää tyypistä. Nainen kyseessä, ei siis epäilyjä iskuyrityksestä, mutta se haluaa kai vaklailla.
Vierailija kirjoitti:
Luulisi että firmojen tietohallinnossakin alkaa näkyä se jos työntekijöiden sähköpostiosoitteita myydään tuosta vaan. Kaikenlainen roskapostaus ja kalastelu alkaa varmaan yleistyä. Pahimmillaan firmat kieltävät LinkedInin käyttämiseen.
Ei kai nyt kukaan työsähköpostiaan LinkedIniin laita, jos ei nyt työkseen sitä käytä eli rekrytoi ihmisiä.
Eipä sinne ole pakko osoitetietojaan laittaa. Minulla on hyvin rajattu linkkari sen suhteen, mitä siellä haluan ns. itsestäni kertoa ja toimii niinkin.
Kenelle tulee ylipäätään yllätyksenä, että lähestulkoon kaikki tuollaiset palvelut käyvät nykypäivänä kauppaa käyttäjien tiedoilla?