Onko se SantaPark-luola nyt auki?
Nettisivujen mukaan olisi auki vasta marraskuussa, mutta eikö kaiken järjen mukaan kesällä nyt lomalaisia sen verran olisi, jotka haluaisivat siellä luolassa vierailla?
Kommentit (4)
Rovaniemellä on kesällä aika vähän turisteja talvikauteen verrattuna. Suurin osa ulkomaisista turisteista tulee Lappiin katsomaan talvea, joten turistit kaipaavat lunta, poro- ja moottorikelkka-ajelua, revontulia, joulupukkia. Harva haluaa nähdä joulupukin kesällä tai kokea yöttömän yön hyttysten inistessä ympärillä.
Eilen käytiin ja oli auki eikä ollut edes hirveesti porukkaa. Joulupukin luokse pääsi jonottamatta. Kuva vaan maksoi 30€, tosin ei sitä oo pakko ostaa jos ei taho.
Vierailija kirjoitti:
Eilen käytiin ja oli auki eikä ollut edes hirveesti porukkaa. Joulupukin luokse pääsi jonottamatta. Kuva vaan maksoi 30€, tosin ei sitä oo pakko ostaa jos ei taho.
Joulupukin pajakylä on tosiaan auki kesälläkin ja sinne pääsee tapaamaan joulupukkia. Santapark on eri paikka ja se on auki vain joulun molemmin puolin.
No jos nettisivut sanoo, että se on kiinni, niin luottaisin siihen enemmän kuin AV-palstaan. Voithan toki kokeilla soittaa sinne.
Rovaniemen pääasiallinen matkailusesonki alkaa marraskuussa.