Vietkö nuhaisen ja yskäisen lapsen päiväkotiin?
Kommentit (10)
Tosi yhdellä lapsistani on astma, ja hän on aina nuhainen ja yskäinen, joten ei näillä kriteereillä pääsisi juuri koskaan kouluun. Siis yleinen vointi ja jaksu ratkaisee. Kuumeeton päivä on hyvä pitää sairaana olemisen jälkeen.
Ihan joka nuhasta kun ei voi kotiin jäädä hoitamaan.
Tietysti, jos yleisvointi on huono, silloin ollaan kotona, vaikkei kuumetta olisikaan.
Jos kuumetta, silloin jäisin kotiin.
ei saa välttämättä lääkäriltä todistusta.
Moni työnantaja vaatii lääkärintodistuksen lapsen sairaudesta, näin on.
sitten kun vielä niistää pois viimeisiä ja yskä on satunnaista niin vien taas hoitoon.
jos vointi on hyvä tai on ollut jo muutaman päivän kotona lasta hoitamassa. En minä ainakaan voi olla pois töistä miten kauan haluan. Vaikka monesti olisi tehnyt mieli pienen nuhanenän takia jäädä lasta kotiin hoitamaan. Olen mahdollisuuksien mukaan lyhentänyt päivää, mutta sekään ei aina ole ollut mahdollista.
Taaperoni on kotihoidossa, ja ollut 2 vkoa nuhassa ja yskässsä.
Ei kukaan voi olla kahta viikkoa pois töistä lapsen nuhan takia. Jos hän olisi tarhalaspi, veisin tarhaan, jos ei kuumetta.
just perjantaina vein nuhaisen taaperon hoitoon. Kaksi päivää oltiin kotona kun tyttö oli väsynyt, mutta kun jaksoi leikkiä ja ulkoilla niin vein hoitoon. Onneksi on pph:lla jossa ei ole niin tarkkoja rytmejä ja lapsi saa levätä enemmän. Myös pph oli sitä mieltä ettei nuha ja yskä haittaa, hänen oma lapsensakkin oli nuhainen
jos lapsen yleistila on sellainen, että jaksaa hyvin siellä leikkiä ja ulkoilla.
Noi flunssat tarttuu jo ennenkuin kantajalla on mitään oireita ja päiväkodeissa on jatkuvasti jotain tauteja liikeellä, joten tartuttamisen kannalta ei ole oleellista pitää lasta kotona.
Ja jokainen tietää omalta kohdaltaankin, että nuha ja yskä voi kestää parikin viikkoa. Ei vanhemmat voi sen takia olla poissa töistä.
voimalliset oireet ja mikäli ei ole kuumetta/lämpöä.