Käytätkö aurinkovoidetta?
Kommentit (11)
Vähemmän. Jos mahdollista, niin en oleskele pitkään auringossa.
Aina
Näillä helteillä 50 suojakerroin ja 👒 päässä
Ei pala Olen päivettyneen näköinen silti.
Käytän retinolia niin laitan aina naamaan. Muuten laiskemmin.
En, olen töissä varastossa mihin aurinko ei paista, alkaa olla jo pimeän näkökin.
En, töissä kovimman uv-säteilyn aikaan ja lomalla/viikonloppuna sit suojaan vaatetuksella tai olemalla pois aurongosta.
En Suomessa, koska täällä aurinko on vain kalpea aivastus. Teneriffalla käytin kun olin siellä keväällä kaksi viikkoa.
En käytä. En pala herkästi, mut suojaan helpoiten palavat alueet (olkapäät, selkä) vaatteilla. Käsivarsissa lievä rusketus tällä hetkellä.
Vierailija kirjoitti:
En Suomessa, koska täällä aurinko on vain kalpea aivastus. Teneriffalla käytin kun olin siellä keväällä kaksi viikkoa.
Yhtä paljon on UV säteilyä auringon valossa niin Suomessa kuin Espanjassa. Paahtaa paljon tai vähän niin lopputulos voi olla pahimmillaan sama.
Kasvoilla ja dekoltee-alueella kyllä, ne kärähtävät herkästi ilman suojausta. Muutoin en tarvitse koska ihoni päivettyy nopeasti enkä pala.