Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Näkeekö mistään tikkialueen paranemisen etenemiskuvia?

Vierailija
13.06.2023 |

En ole löytänyt ja kiinnostelisi tietää miten oma tikattu ommelalueeni ja sen paraneminen etenee, en ole ihan varma asiasta. Itsestään sulavat tikit kyseessä, mutta jotenkin suhtaudun skeptisesti noiden ihon pinnan päällä olevien lankojen häviämiseen itsestään..

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tikkialueen paranemisen etenemiskuvat! Nyt keräilysarjana! Ärrältä!

Vierailija
2/4 |
13.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne mitään häviä, tippuvat irti kun sisäosat on liuenneet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni alkoi itsestään sulavat tikit kiristää ikävästi eivätkä ne sulaneet siinä ajassa kuin olisi pitänyt, joten leikkasin ne varovasti kynsisaksilla poikki aivan solmun vierestä. Kiristys helpotti heti. Sitten tikit putoilivat itsestään pois. Yhden mukana oli paljon lankaan kiinni tarttunutta ihomaista kudosta. Muutamasta tikistä jäi selvät arvet, joten selvästi niiden sulamisessa oli joku ongelma ja ne aiheuttivat haavaumaa.

Eli kun aikaa on kulunut riittävän paljon ja tikkien olisi pitänyt jo sulaa ja irrota, siinä vaiheessa niitä voi ihan hyvin leikata poikki solmun vierestä. Sitten elimistö hylkii niitä ja sulamattomat osat tulevat ulos.

Vierailija
4/4 |
13.06.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos 3 viestistäsi!

Huomaan itsekin tuossa ommelrivissä jonkinasteista "kireyttä", asia josta olen kysynyt hoitavalta taholta, josko vaikka ns rasvalaastari tms olisi hyvä juttu, mutta en ole vielä saanut vastausta. Itse leikkauksesta on vasta hieman alle 1vko joten sinänsä tässä ei varmaan hoppu ole enkä tosiaankaan vielä itse mitään tuosta irti ota, mietityttää vain asian eteneminen ja onko kaikki ns ok ja normaalisti.

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yksi