Siskoni uupumus erityislapsen kanssa. Tuntuu pahalta nähdä kun työntää kävelykykyistö 6vuotiasta rattaissa vain jotta lapsi ei juoksisi ties minne
Haluaisin auttaa jotenkin kun näen miten väsynyt sisko on henkisesti ja fyysisesti .
Kommentit (6)
Jos haluat auttaa, ota lapsi hoitoon vaikka edes pariksi tunniksi. Keskustelu siskosi kanssa muustakin kuin hänen erityislapsestaan. Hanki lapselle hoitaja ja lähde siskon kanssa vaikka elokuviin. Toki paras keino auttaa on kysyä millaista apua siskosi haluaa ja siitä sitten suunnitella miten autat häntä.
Kannattaa ottaa etäisyyttä, jotta et uuvu itse.
Ole välillä lapsen kanssa että siskosi pääsee vaikka leffaan yms.
Joillakin on sellainen vieteriketju, jossa lapsi on kiinni, mutta ei ehkä ihan noin vanhalle. Itse jouduin joskus juoksemaan lapsen kiinni ja nappasin hupusta. Eiköhän vain jotkut sivulliset v-tuilleet, että noinko sitä lasta retuutetaan. Huoh.. pelastin lapsen joutumasta auton alle. Mutta joo... eipä löydy apua mihinkään hommaan, jos perheessä on erityinen lapsi. Yhtään päivää ei meillä ole kukaan missään asiassa auttanut. Jos haluat auttaa siskoasi niin käy kaverina vaikka siivoamassa ja kokkaamassa tai vie valmista leivonnaista tms. Ikkunatkin pitää pestä, pyykit, jne. Sitä voi tarjota muutakin apua kuin lapsen vahtimista. Ja sen lapsen voisi joku viedä urheilukentälle juoksemaan höyryjä vähemmäksi. Kuusivuotiaan ehkä saisi päivähoitoonkin osaksi päivää.
Kysy, mitä apua siskosi haluaisi. Voit auttaa monella tapaa, mutta kysy, miten. Jokainen tietää itse, mitä apua tarvitsee. Esim. itselle tulee mieleen: voit käydä kaupassa, tyhjentää tiskikoneen, viedä roskat, laittaa pyykit kuivumaan, vahtia lasta jne.
Jos lapsi tuntuu liian haasteelliselta vahdittavaksi, tarjoa apua kotitöihin, siivoukseen, ruoanlaittoon, asiointiin. Jos et ehdi usein, auta silloin kuin voit. Pienikiin apu on paljon esim. jos joku käy kerran viikossa tyhjentämässä ja täyttämässä tiskikoneen ja viemässä roskat, se on jo suuri apu.
T. erityislapsen äiti
Anna heidän olla , äläkä repostelet asiaa täällä.