Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten päästä joihinkin hormoni, testosteroni, sukupuoli tutkimuksiin?

Vierailija
20.05.2023 |

Olen biologisesti oletettavasti nainen.
Olen kuitenkin aina kokenut kehossani myös "miehekkäitä" piirteitä. Kun olin teini-ikäinen, ääni madaltui hieman ja hartiat leveni, ja sain karvotuista. Tätä hirsutismia on ollut aikuisenakin häiritsevästi, mm. viiksihapsuja ja leuassa karvaa.

Näytän ihan suht naiselliselta, osaan piilottaa nämä. Kuitenkin käytän aika ns. perusvaatteita, mustaa ja tummansinistä väriä, en ikinä hameita tai mekkoja.

Kun lihon, rotevoidun ja vatsa kasvaa. Peppuun ei kerry siis mitään, kuten naisilla yleensä.

Olen ollut lapsettomuushoidoissa ja tutkimuksissa mieheni kanssa, pcos ja prolaktiinin liikaeritys todettu. Lapsia saatu hoidoilla. Raskaaksi tuleminen oli yllättävän vaikeaa. Lääkärikin jäi mietteliääksi, onko tässä jotain muutakin. Mutta ei kuitenkaan laittanut lähetettä mihinkään verikokeisiin onko testosteronia liikaa tms. vaikka valittelin.

Minut on siis ultrattu moneen kertaan, kohtu ja munasarjat normaalit ja klitoris mm. normaalin kokoinen. Onko kuitenkin mieshormonia liikaa? Vouko esim kromosomi testeissä tulla silti jotain yllätyksiä, vaikka esim. ultralla olis normaali löydökset?

Olen kokenut tietyllä tavalla aina olevani sukupuoleton.

Ajatuksia? Onko se intersukupuolisuus aina niin näkyvää?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
20.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan ihan nettihaulla löydät paremmin vastaukset näihin kysymyksiin.

Esim hormonitasojen mittaus ei ymmärtääkseni yksityiselläkään paljoa maksa.

Vierailija
2/4 |
20.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ihan testotaso vain kiinnostaa niin Synlab tms. kauppalliseen labraan voi mennä suoraan ottamaan TestoVL kokeen.

Jos oikea lääkäri kiinnostaa niin endokrinologi on oikean alan erikoislääkäri.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
20.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös pcos:iin voi liittyäkin hyperandrogenismia. Uskon että pcos selittää sun tilanteen kyllä.

Vierailija
4/4 |
20.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pcos:lta kuullostaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kaksi