Ihminen keksi suutelemisen tuhansia vuosia aiemmin kuin mitä tähän asti on luultu
Vasta ikää British Museum arkistoista löydetty unohdettu vanha savitalu kertoo tutkijoille, että rakastavaiset suutelivat toisiaan nykyisen Syyrian ja Irakin alueilla jo 4500 vuotta sitten. Löydön vuoksi tutkijat ovat joutuneet päivittämään käsityksiään siitä, milloin suutelu tuli osaksi ihmisten kulttuuria.
Kommentit (6)
Mikäs pointti siinä suubakteerien vaihdannassa nyt sitten on. Elimillisten nesteiden vaihdannan ymmärtää kyllä ja se tuntuu aika höpöltä.
Mites sitten ne simpanssitkin pussailee?
Eiköhän kaikki mahdolliset keinot tuottaa mielihyvää ihmiskehon eri osioilla sekä yksin että yhdessä ole "keksitty" aika monta kertaa historian saatossa.
Vierailija kirjoitti:
Mikäs pointti siinä suubakteerien vaihdannassa nyt sitten on. Elimillisten nesteiden vaihdannan ymmärtää kyllä ja se tuntuu aika höpöltä.
Huulissakin on aika paljon tuntohermoja, ehkä siksi? Ja kielikin on sellainen liukas ja moniaistinen elementti, jolla pystyy tekemään taikoja, joten miksi ei?
Yök noi pussaa.