Paljonko on tullut maksamaan HOPLOP-synttärit?
Poika tahtoisi sinne 5-v synttäreidensä kunniaksi. Ei kutsuttaisi kuin ehkä 4 kaveria mukaan.
Onko järkeä niin pienellä porukalla mennä? Jos siis tahtoisi ihan jtoain synttärijuttua järkätä. Onko sen arvoista?
Mikä mahtaa olla tuo "yllätyslahja" jonka talo tarjoaa? Onkohan se vierailel vai sankarille.
Kommentit (17)
on kerran järkätty juhlat hoplopissa, oli tosi hieno juttu. Hinnastosta sen tosiaan näkee, viime vuonna minimi oli 6.
Mun poika oli sellaisella synttäreillä, että ensin menivät HopLopiin vain leikkimään ja sitten sieltä synttärisankarin kotiin, jossa söivät ja jakoivat lahjat + vähän vielä leikkivät. Ne olikin sitten n. 4 h synttärit ja ikääkin oli muutama vuosi enemmän. Mutta näinkin voi tehdä...:)
pidettiin juhlat 14 lapselle, maksoi 270 €
Yllätyslahjan voi ostaa synttärisankarille.
Vieraille voi antaa lahjaksi vaikka pienet ilmapallot tai naamarit.
ainakin kerran se yllätyslahja oli kertakäyttökamera. mutta tämä oli vuosia sitten:-)
jos haluaa, että järjestävät juhlat. Reilu satanen menee helposti.
ELi siis, jokaiselta ilmeieseti maksetaan sisäänpääsymaksu 10 € / lapsi
Lisäksi huonevuokra 25 €.
Sitten joku ruokasetti esim 6 € / lapsi
Kattaus 1 € / lapsi
Eli minimissään 110 € ilman yllätyslahjoja tai ilmapalloja sun muuta. AUTS!
tulee ihan velvollisuusolo sellaisest järjestää, niin monille on lapseni kutsuttu!
tuon summan mielelläni, sillä en olisi jaksanut tuota riehuvaa poikalaumaa kotonani:D
Hintaan nähden tarjoilut toki olivat köyhät, mutta eipä ainakaan meillä noita 6-7- vuotiaita jässiköitä koskaan ole kakut ja herkut kiinnostaneet liiemmin.
Meillä oli kolme aikuista valvomassa, mutta yksi ylimääräinen silmäpari ei olisi ollut pahitteeksi.
Poika tahtoisi sinne 5-v synttäreidensä kunniaksi. Ei kutsuttaisi kuin ehkä 4 kaveria mukaan.
Onko järkeä niin pienellä porukalla mennä? Jos siis tahtoisi ihan jtoain synttärijuttua järkätä. Onko sen arvoista?
Mikä mahtaa olla tuo "yllätyslahja" jonka talo tarjoaa? Onkohan se vierailel vai sankarille.
- minimiosallistujamäärä taitaa olla 8 (jos siis haluaa synttärijuhlat "talon puolesta", itsehän voi koota porukan myös + ostaa itse kahvilasta syötävää jne
- tarkoiluun ei kannata panostaa, lapset vaan käyvät hätäisesti jotain haukkaamassa + taas menoksi (ainakin meillä oli näin)
Me järjestettiin hiljattain synttärit Holopissa + sanoisin että lapsilla oli hauskaa, mutta valvovia silmiä tosiaan kannattaa olla koska meno oli vauhdikasta + oli täysi työ seurata missä kukakin menee! (isommassa porukassa lapset tuppaavat hajaantumaan parhaiden kamujen kanssa pienempiin porukoihin).
Kuudelle tulee hintaa seuraavasti
tila 20 (voi syödä myös kahvilan puolella, jolloin ei tilavuokraa)
tarjoilut 5-7 euroa eli 30
pääsymaksu 6 x 9 = 54
kattaus 1 x 6
eli 110 euroa
aikuisten sisäänpääsystä ei tarvitse maksaa
t. just synttärit hoplopissa järkännyt
tosiaan vaan viedä ne sinne, maksaa sisäänpääsyn ja ostaa kahvilasta jotain, tällöin sisäänpääsy 11/nenä eli viideltä olis 55 + tarjoilut.
ei varmaan ainakaan tilaa vuokrata, eli sitten olisi tuo 11 € / nappula + kahvit aikuisille ja jotkut popparit ja mehut lapsille. Tulee siitäkin jo jonkin verran hintaa, mutta varmasti halvemmaksi kuin varsinainen synttäripaketti.
Näillä opiskelijatuloilla on jo esim. 100 € melkoinen summa.. mutta täytyy nyt pistää harkintaan.. oivoi :)
niin miksi et kutsu heitä kotiin synttäreille? Mehut ja popparit kotona tarjottuna on aika halpoja.
aloin harkitsemaan kun se on pojan harras toive. Ja tietysti tahtoisin toiveen synttäreiksi toteuttaa, ja olisihan kiva saada muutama kaveri mukaan hoploppiin jos sinne sitten joka tapauksessa mentäisiin.
Ja ellei nyt sitten mennä niin sitten pidetään normaalit kaverisynttärit kotona, mutta pitää nyt ainakin harkita! :)
vähintään yhtä hauskaa ja paljon halvempaa. Ja kun on noin vähän porukkaa, ne on helppo järjestääkin.
Ainakin meillä keila-/uimahallin kahvioon voi viedä myös omia eväitä, jos vaan ostaa jotain sieltä.
aloin harkitsemaan kun se on pojan harras toive. Ja tietysti tahtoisin toiveen synttäreiksi toteuttaa, ja olisihan kiva saada muutama kaveri mukaan hoploppiin jos sinne sitten joka tapauksessa mentäisiin.
- eli mielestäni kannatti, vaikka olikin aika kallista.
Ajattelin että on "kertarysäys" = ei joka vuosi aleta tämmöisiä tilaamaan, sekä että ko juhlat ovat yksi lapsen synttärilahja.
Synttärijuhlan ansiosta tunnelma oli ehkä vielä aavistuksen riehakkaampi kuin olisi ollut Hoplop-käynnillä muuten (tämä siis hyvä asia!).
ja lahjaksi poika saisi viedä joku kerta yhden kaverinsa hoploppiin, eli veisit kaverukset sinne ja vaikka hampurilaisille. Tulisi aika edulliseksi.