Ketään kotirouvaa? Miten saat aikasi kulumaan?
Hei, kyselen tällaista, kun itsellä olisi mahdollisuus jäädä kotiin ja mieskin sitä ehdottanut. Lapset ovat jo varhaisteinejä. Raskas työ, johon terveys jo alkanut mennä. Mies tienaa todella hyvin ja rahaa säästössäkin. Ainut mikä on se, ettei eläkettä kertyisi, mutta miten paljon sillä lopulta olisi merkitystä. Olen harkinnut tätä vakavasti. Olen jo nyt mukana monessa vapaaehtoistyössä, mm. aktiivijäsen Leijonissa ja tämän näiden aktiviteettien vuoksi kyllä ajan saisi kulumaan. Onko kukaan joka jäänyt kotirouvaksi, kukaan koskaan voivotellut tai ihmetellyt asiaa? Ja kyse ei siis pienten lasten äitien hoitovapaasta.
Kommentit (3)
Lisään vielä, että en koskaan kokenut tekemisen puutetta. En kyllä vieläkään, tosin en ole kovin sosiaalinen mummelikaan.
En ole kotirouva vaan työtön ja lapseton, mutta tekemistä on niin paljon että hyvä kun ehdin töitä hakea.
Ma: uimahalli (uinti)
Ti: kirjasto
Ke: uimahalli (vesijumppa)
To: ruoka-apu
Pe: uimahalli (vesijuoksu)
La: viikkosiivous
Su: tunnin kävelylenkki ulkona
Ja joka päivä ruoan laittoa/leipomista/ lukemista/ulkoilua/ radion kuuntelua yms
Olin kotiäitinä/ kotirouvana monta kymmentä vuotta. Mikä sen parempi vaihtoehto vois ollakaan.
Olen ylpeä elämäntyöstäni ja nyt eläkkeellä. Se työ mitä toden näköisesti olisin tehnyt, olisi kasvattanut pottiani n. 130€/ kk enemmän. Siis ei mitään.
Olen kuullut usein ennen ja nykyisinkin, että olen vain kotirouva ja elätettävänä. No eihän se koskaan niin ole ollut. Tämä yhdessä puhuttiin ja sovittiin ja nyt eläkeiästä nautitaan.