Lapsen iltavitkuttelu
Mikä neuvoisin siihen että meidän kuusivuotias vitkuttelee jatkuvasti iltatoimissa ja joka ilta venyy?
Esimerkiksi kun pitäisi alkaa yöasun vaihtoon. Vaatteiden riisumiseen saattaa kulua ikuisuus ja vaikka monta kertaa käyt muistumassa ei iltatoimet meinaa lähteä käyntiin ajallaan.
Lapsi tekee ihan muuta tai haahuilee ympäri taloa.
Mitä teidän lasten iltatoimet pitää sisällään ja miten olette saaneet lapsen toimimaan ajoissa?
Kommentit (7)
Huudan että nyt toimitaan eikä lorvailla
Vierailija kirjoitti:
Ohjain kädestä pitäen
Kyllä!
Aika alkaa nyt, vaatteet, hampaat, sänkyyn, ei mutinoita!
hyvänen aika, lapsi on pieni vielä ja oman toiminnan ohjausta pitää harjoitella! Eivät lapset synny manuaali kädessään! SUN AP tehtävänä on ohjata neuvoa ja opastaa!
Lääke:
Riittävän hyvä jatkotarina iltasaduksi. Jos on reipas, luetaan 10min, jos SUPERreipas, niin vartti! Jee!
Eli innosta lasta olemaan kiltisti. Jos su-la on on onnistunut upeasti, niin joka su tehdään yhdessä pitsa niin, että SUPERreipas saa päättää täytteet! Se on nimittäin ihan erikoispitsa se!
Ja jos joskus kiukuttaisi/oikututtaisi, niin mikäli siitä pääsee yli puhumalla, saa jonkin extrajutun.
Lapselle nämä ovat isoja asioita usko pois.
Näistä iltatoimialoituksista on tulossa yksi palstajankutus samaan tyyliin kuin jukurtti- ja rahka-aloituksista.
Vierailija kirjoitti:
Näistä iltatoimialoituksista on tulossa yksi palstajankutus samaan tyyliin kuin jukurtti- ja rahka-aloituksista.
Sinähän se itse siellä ja jankuttajaääliö olet
Taas sama kysymys, ties monennenko kerran.