Oonko kuolemassa.
Taustaa:
Olen 33v lapseton nainen, käytössä yaz e-pillerit 5/18 alkaen, muuten sopinut tähän asti ihan hyvin, oisko 5 kertaa 5 vuoden ajalla tullut menkat kesken laatan, joille oon aina keskinyt jonkun hyvän selityksen (nopea laihtuminen, muuttostressi, antibioottikuuri, läheisen sairastuminen).
Viime vuoden lopulla aina uuden pillerilaatan alkaessa kipeyty rinnat tosi pahasti, ihan sama tunne niissä kun silloin murrosiässä kun ne alkoi kasvaa. Ehkä aina vajaan viikon oli kupeet. Tätä kesti oisko ollu 3 kiertoa.
Nyt tässä kierrossa söin viimeisen pillerin 12.4 ja menkat alkoi 15.4. Ne kesti mun mittapuulla pitkään, loppui 22.4. Sit oli kokonaiset 4 päivää vuodotonta aikaa, kunnes 27.4 huomasin seksin jälkeen paperissa verta, missään vaiheessa veri ei valunut ulos asti, eli tosi niukka tiputtelu kyseessä, mut tähän päivään asti jatkunut... tänään alkanu menkkakivut ja vuoto runsastunu. Eli onko tässä nyt mun kroppa yrittäny tehdä menkkoja viimesen 1,5 viikkoa.
Muutenki noiden pillereiden kanssa ei koskaan tiedä, onko 3kk täysin vuodoton (pidän aina tauon, eli en syö putkeen) vai tuleeko taukoviikolla niagara vai pari tippaa verta. Hermo menee.
Kuolema vai epäsopiva ehkäisy mulle.
Tiiän ette oo lääkäreitä, mut jotain vertaistukea pliis
Kommentit (6)
Epäsopiva. Miksi olisit kuolemassa?
Minulla oli runsaampaa vuotoa. Jouduin kaksi kertaa kaavintaan. Sen jälkeen laitetiin hormonikierukka, ei isompia ongelmia. Nyt kierukka on vuosien käytön jälkeen jo poistettu, ei ongelmia. N50
Käy lääkärissä, siellä se selviää. Vuotohäiriöt voivat johtua monesta syystä, eikä suurin osa niistä syistä ole mitenkään kohtalokkaita.
Kaikki me mennään kohti kuolemaa. Jo siitä päivästä alkaen kun synnytään. Vaihtoehtoa ei ole.
Mene nyt ihmeessä lääkäriin.