Se olikin asperger - ajatuksia lehtijutusta
Hesarissa on juttu aspergermiehestä ja tämän vaimosta. Valitettavasti maksumuurin takana täällä https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000009511830.html
Tää herätti mulla kyllä todella paljon ajatuksia. Olen itse adhd- miehen puoliso, hällä on myös jotain kirjolla olevia piirteitä ja ajoittain on samankaltaista rasittumista siitä, että kaikki suhteen ja perheen metatyö jää minulle ja iso vauva tekee kotitöitä vasta pyydettäessä. Tasaveroista kumppanuutta on aika hankala keskustelusta huolimatta saada jos toinen kuitenkin odottaa, että häntä ohjataan tekemään arkiaskareita ulkopuolelta. Mieheni on kyllä ihana, hellä ja rakastava, ja hyvä isäkin, mutta tietyllä tavalla kärsin aikuisuuden puutteesta suhteessa valtavasti.
Onko muita kohtalotovereita? Onko teillä tilanne parantunut keskustelemalla tai jollain menetelmällä? Meillä oli jonkinaikaa kotityötaulukko jääkaapin ovessa, mutta se pahensi omaa oloani siitä, että paimennan lasta ja itse kuoppasin sen. Nyt olen miettinyt pitäisikö se ottaa takaisin.
En tiedä. Mietityttää kovasti tämä.
Tunnistaako kukaan tilannetta? Rakastan miestäni paljon, mutta tää asia jotenkin vinouttaa koko suhteen :(