Mitä kasveja voisi laittaa kuumalle parvekkeelle
Parvekepuutarhan suunnittelu aluillaan, nyt kyselisin apuja kasvien valintaan. Kyseessä itään avautuva lasitettu parveke, jossa on kesällä helkkarin kuuma.
En ole kovin kokenut puutarhuri ja tässä asun vasta toista vuotta. Viime vuoden kokemuksen perusteella moni kasvi läkähtyy tuossa (mm. orvokit, samettiruusut, neilikat). Basilika tuotti hyvin satoa, minttukin selvisi ihan hyvin.
Mitä muut olette viljelleet hyvin kuumalla kasvihuonemaisella parvekkeella? Ajattelin, että painotus voisi olla hyötykasveissa. Mitkä olisivat hyvin kuumuutta kestäviä? Varjon paikkoja löytyy mutta lasien takia olosuhteet hyvin kasvihuonemaiset. Mitään kymmenien litrojen altaita en halua laittaa, eli pienehköissä ruukuissa viihtyviä haetaan.
Kommentit (18)
Chiliä, tomaattia, paprikaa, mansikoita
Pelargoniat viihtyvät ainakin meillä paahteisella ja kuumalla parvekkeella.
Eikö niitä laseja saa avattua?
Muuten esim kasvihuonekurkku.
Kurkut kuten monet muutkin kasvit pitää saada pölytettyä hyöteisillä.
Itäparveke kuuma? Eihän sinne paista kuin aamupäivällä aurinko.
Viinirypäleet, jotka ovat itsepölyttyviä.
Basilika, pelargonia, tomaatti nyt ainakin. Isot ruukut ovat parempia koska ne pitävät kosteuden pidempään. Pieni multatila kuivuu nopeasti ja saa olla koko ajan kastelemassa.
Kannattaa ehdottomasti avata niitä parvekelaseja.
Ilmanvaihto on tosi tärkeää kasveille. Ja riittävä kastelu jos on paahdetta. Pelargoniat (saa monenlaisena) ja ruusut kestävät ainakin paahdetta. Myös mehikasvit viihtyvät kesällä parvekkeella. Yleensä paksulehtiset kasvit kestävät paahdetta ja erilaiset heinät.
Se on pelargoni ei pelargonia, joka viihtyy hyvin kuumalla parvekkeella.
Chilit, paprikat ja tomaatit joku jo mainitsikin.
Viinirypäle jonka voi laittaa kasvamaan näkö ja paahdesuojaksi.
Peruna. Tomaatti, kurkkukasvit, paprikat, yrtit
Näidenkin kohdalla taimet pitää aluksi totuttaa aurinkoon ja kesällä lasitteet auki ettei lämmöt nouse yli 40c.
ideaali on noin 20 astetta, mutta tuollaisessa nousee lämmöt helposti viiteen kymppiinkin.
Vettä voi mennä keskikesällä kuusikymmentä litraakin per päivä jos on vaikka kahdeksan 20l ruukkua.
Parsoja pannulle, johon vouta ja suolaa. Ne kypsyy kyllä jos on tarpeeksi kuuma parveke.
Vierailija kirjoitti:
Peruna. Tomaatti, kurkkukasvit, paprikat, yrtit
Näidenkin kohdalla taimet pitää aluksi totuttaa aurinkoon ja kesällä lasitteet auki ettei lämmöt nouse yli 40c.
ideaali on noin 20 astetta, mutta tuollaisessa nousee lämmöt helposti viiteen kymppiinkin.
Vettä voi mennä keskikesällä kuusikymmentä litraakin per päivä jos on vaikka kahdeksan 20l ruukkua.
Millä kuskaat traktorin parvekkeelle noiden pottujen vaottamista ja multaamista varten?
Kannattaisko AP muuttaa omakotitaloon niin ei tarvitsisi miettiä mitkä kasvit kasvavat parvekkeella, kun sinua selvästi kiinnostaa aihe.
Hamppu kasvaa hyvin.