Ala-asteen kasvikansio
Vieläkö lapset tekevät kouluissa kasvikansioita? Eli siis menevät luonnosta etsimään ja keräämään kasveja, jotka laitetaan vihkon väliin :)
Kommentit (8)
Yläkoulun opetusohjelmaan kuuluu nykyään. En tiedä missä vaiheessa tuo on tullut käytännöksi, mun ei ole ikinä itse tarvinnut tuollaista kerätä (peruskoulussa 1982-1991)
Mun 08 syntyneellä lapsella oli kasvio alakoulussa (ehkä vitosluokalla?) ja se tehtiin digitaalisesti, eli kuvaamalla. Yläkoulussa ei toistaiseksi ole ollut. Nuoremmalla ei ole kasviota ollut alakoulun aikana. Saa nähdä onko yläkoulussa.
Oma lapseni teki noin 10 vuotta sitten ala-asteella, ei kyllä kerännyt kuvia vaan teki jonkun powerpoint esityksen
Useimmiten se tehdään seiskan jälkeisenä kesänä ja diginä.
Yläasteella oli lapsilla kasvio tehtävänä. Ihan perinteisesti eli kasvit keräämällä ja teippaamalla pahville.
Itse kävin koulun 1985-1994 eikä missään vaiheessa mitään kasveja kerätty.
Olen syntynyt vuonna 1962, eikä käymässäni huippulyseossa enää ollut puhettakaan tuollaisista. Samaa koulua käyneen vanhemman sisareni kasviprässit olivat kylläkin tallella. Eri aikoina painottuvat erilaiset koulutus- ja kasvatusideologiat. Lapsetkin ovat yksilöitä suhteessa elämäänsä aikaan. En varmasti olisi kerännyt kasveja, saan ihan hyvin kiinni tuon ikäisen itseni mielenliikkeistä. Historiallinen kasvio olisi ollut toki vintillä viimeisenä pelastuksenani.
KIitos vihreiden ei enää/... kasvitkin on rauhoitettu nykyään
eli EI SAA REPIä