Kertokaa säästämisestä ja sijoittamisesta selkokielellä
Niin. Kun en tajuu kun pankissa käyn :D
No avasin nyt sitten semmoisen kasvutuottotili näin aluksi. Siinä korko tarkistetaan 3kk välein, ja on sidottu 3kk Euribor-korkoon.
Kun säästön tonne vaikka 5 vuotta mitäs sitten kannattaa tehdä?
Sijoitustili kiinnostaa mutta mikä niiden idea on? Miten niillä tienaa enemmän kun säästötilillä?
Kommentit (16)
Sijoita vain niin paljon kuin olet valmis menettämään
Tällä hetkellä tuo ei ole oikein hyvä tapa vaurastua kun inflaatio on moninkertainen tilin korkoon nähden. Tarkoittaa, että viiden vuoden kuluttua saat tilisi rahoilla ostettua vähemmän kuin tänään saisit.
Säästä mieluummin vaikka rahastoon. Niihin voi ostaa pieniä kuukausieriä.
Laitat rahaa arpaan, jonka voit tuplata 10 vuodessa tai menettää vuodessa. Tuplauksesta pankki ja verottaja vievät 40 prosenttia voitoista.
Sijoita alkuun vaikka 50€/kk nordnetin suomirahastoon ja loput laitat Bank norwegianin säästötilille, saat niihin vähän korkoa.
Sitten opiskelet lisää sijoittamisesta, rahastosijoittamisella on helpointa aloittaa, joskaan osakesijoittaminenkaan ei ole tähtitiedettä.
Pankin omat matalan riskin rahastot on usein vähän huonoja koska kulut syö tuotot, ja moni ei maksa säästöille juuri mitään korkoa. Norwegian on yksi poikkeuksista.
Osta halvalla, myy kalliimmalla.
-onko tarpeeksi selkokielellä?
Sijoita lottoon. Se on 50-50 tuotto, joko voittaa tai ei voita.
Kun kurssit sakkaa ja sun rahat on kiinni osakkeissa, et pysty ostamaan mitään halvalla.
Mikä ihme höynäytys tuo kasvutuottotili on? Ota joko osakesäästötili ja ala hankkia sinne osakkeita, tai sitten rahastotili jossa osakepainotus 50-75%. Ei mitään korkotuottotilejä, niistä ei saa kuin pahan mielen ja tuotto-odotus kymmenissä vuosissakin on vain muutaman pahaisen prosentin.
Sijoitusinstrumenteilla luodaan keinotekoista kysyntää markkinoille.
Sijoitat siis joka kuukausi jonkun summan. Noilla pitää ostaa jotain. Tulee siis kysyntää ja kysyntä määrää osakkeen hinnan.
Netistä löytyy ilmaiseksi kaikki OSAKEsijoittamiseen tarvittava tieto ja lisäksi hyviä kohtuuhintaisia suomenkielisiäkin sijoituskirjoja on vaikka miten paljon.
Lue niitä, lue uudelleen ja uudelleen kunnes ymmärrät mitä niissä kerrotaan ja ala sijoittaa osakkeisiin, osakesijoitusrahastoihin tai etf-rahastoihin.
Pankin "sijoitusneuvoja" myy sinulle vain sellaisia tuotteita joista jää pankille paras kate ja neuvojalle bonukset. Älä luota pankin sijoitusneuvojiin.
Älä nyt vaan avaa tiliä nordnettiin jos sulla on sijoituksessa jo pankissa. Pankin kautta sijoitat rahastoihin.
Selkokielellä sijoita sen verran kun olet valmis menettämään. Hajauta sijoituksiasi jos ostat osakkeita.
Paljonko tuon kasvutuottotilin korko on?
Osakesijoituksilla voit tienata 5% vuodessa mutta kyllä se jotain tietoa edellyttää.
Suosittelen, että pidä se kasvutuottotili ja tilaa itsellesi Talouselämä-lehti ja lue sitä. Vuoden-parin päästä tiedät sijoittamisesta aika paljon ja voit sijoittaa osakkeisiin ja saat tuota 5% vuodessa tai enemmän. Jos alat sijoittaa, ennenkuin tiedät mitään, niin tappion mahdollisuudet ovat suuremmat kuin voiton.
Jos pankki romahtaa, niin voit sanoa sijoituksille heippa.
Sijoita sen verran, kuin olet valmis häviämään.
No ei ap:n tuollaisille tileille kannata sijoittaa. Nyt opiskelet ensin netissä mitä on osakesijoittaminen. Käytät rauhassa siihen aikaa vaikka pari viikkoa että pääset alkuun ja sitten jatkat sijoittamisen ohessa opiskelua.
Minä sijoitan vain osakkeisiin joiden tuotto on vähintään 4%. Mieluiten 5-8%. Ostan niitä kun kurssi on halpa. Myyn niitä pois kun kurssi on korkealla . Seuraan kursseja päivittäin , ei ole vaikea kun luot Exceliin oman sijoitussuunnitelman.
Viime viikolla tienasin bruttona 2500 euroa kun myin pienen yhden suomalaisen firman osakkeita , jotka ostin reilu vuosi sitten edullisesti.
Mä olen keskituloinen tavallinen nainen ja osakkeet on mun harrastus. Salkku on nyt noin 50 000 euroa ja tavoitteena kasvattaa salkun arvo 100 000 euroon ennen eläkeikää pelkästään sillä että myyn ja ostan nykyisellä salkulla. En pistä sinne lisää rahaa palkasta.
Palkasta saatavan säästöni käytän oman asunnon asuntovelan maksamiseen ja sijoituskämpän lainan lyhentämiseen.
Muista, että osakesijoittaminen ei ole hätäisen hommaa.
Määräaikais- ja säästötili, molempia.
Niin mitä?