Garmin vai Polar
Kommentit (7)
Polar.
Oli joskus molemmat, mut garmee jäi siihen hackiin ja maksoi "lunnaat". Joku kysyi, et miksi maksoitte, saako rofet nyt mun tiedot, asuinpaikan yms.? Hävitin koko romun, ja poistatin omat tietoni.
Polar minulla on ollut jostain viime vuosituhannelta saakka. Ihan hyviä laitteita kaikki. Ainoa mitä piti huollattaa oli V800, jonka ranneke meni ajan myötä poikki. Useamman kerran, mutta joka kerta se korjattiin ilmaiseksi myös takuuajan loppumisen jälkeen.
Jos tapanasi on hyötyliikkua paljon, Polar antaa paljon paremman kuvan liikkumisestasi kuin Garmin sovelluksessaan.
Tärkeämpää on mielestäni on laitteen keveys ja akun kesto.
Riippuu tarpeestasi. Aktiiviselle liikunnan harrastajalle Garmin on varmasti oikea valinta, satunnaiselle liikkujalle voi riittää Polar.
Minulla oli aikaisemmin Apple Watch, mutta kun aloin juosta tavoitteellisemmin, niin hommasin Garminin Fenix 6:n. Kellona Apple olisi paljon parempi, mutta liikuntaominaisuuksissa Garmin vie voiton.
Minulla oli aikaisemmin kaksi Polaria peräkkäin mutta molemmat antoivat toisinaan järjettömän kovia sykkeitä. Garmin on ollut nyt viisi vuotta ja toiminut ilman ongelmia.
Molemmista kokemusta ja Garmin ollut enemmän omaan makuun.
Mulla oli Polar mutta se meni rikki. Ei se kovin kallis ollut eli ei harmita hirveästi. En ole ajatellut ostaa uutta.