Kissoista jotain ymmärtäviä?
Miksi kissa ei pelkää vierasta koiraa? Eilen siivosin ja kissa oli päässyt pihaan, huomasin kissan terassilta ja samalla näin naapurin ison koiran päässeen irti. Lähdin pelastamaan kissaa, niin eikö tämä lähde jahtaamaan koiraa, onneksi koira, noin 10x kissan kokoinen, huomannut vaan lähti rauhallisesti pois päin.
Samanlainen on kaverin koiraa kohtaan menee viiden sentin päähän koiran kuonosta, vaikka tämä haukkuu hulluna, tällöin koira siis kiinni.
Kommentit (13)
Onpas hullu kissa, mutta näin tässä videon missä kissa karkoittaa karhun kotitalonsa terassilta. Yhdysvalloissa.
Se on ihan hatusta repäistyä legendaa, että kissat pelkäisi koiria, tai että kissat ja koirat ei tule keskenään toimeen (ne kissan omistaja ja koiran omistaja jotka ei tule keskenään toimeen).
Kissa on itsevarma, ylpeä ja omatahtoinen eläin, ei sitä kiinnosta toisen leukojen louskutus ja omalle reviirilleen tulevan vieraan ajaa halutessaan pois vieraan lajista riippumatta
Kissat ovat omanlaisiansa jokainen, jotkut reagoivat lähtemällä karkuun, jotkut puolustavat reviiriä hyvin hanakasti kaikilta tunkeutujilta. Kyllä moni koira saa kissalta kyytiä.
Kissa ei ole vielä havainnut, että hän on pienempi kuin sukulaisensa tiikeri.
Minun kissani myös näyttää kaapin paikan minun koiralleni. Kissa on 5kg ja koira on 25kg.
Jossain videossa kisu pelästytti alligaattorinkin takaisin veteen.
Kukaan ei ole kertonut kissallesi että sen pitäisi pelätä koiraa.
Koirat voivat jopa pelätä kissoja. Ovat tottuneet siihen, että haukkuminen ajaa pienemmät olennot (jänikset, oravat, linnut jne) karkuun mutta kissoihin tämä ei toimikaan, mikä on koiralle hämmentävää.
Koirilla on vaisto seurata pakenevia kohteita. Ja useimmat kissat toki pakenevat tuntemattomia koiria ja pääsevätkin pakoon vaikka kiipeämällä puuhun tms. Jotkut kissat kuitenkin taistelevat vastaan, sihisevät ja menevät taisteluasentoon. Jos koira on kerran saanut kissan tassusta naamaansa, se alkaa pelätä niitä.
Sekä koirat että kissat yrittävät suojella omaksi kokemaansa aluettaan ja pyrkivät ajamaan tunkeilijat pois. Paitsi ihan löpsäytapaukset toivottavat kaikki tunkeilijatkin hännänheilutuksella tervetulleiksi.
Siskon kissa ajoi poronkin pois pihalta.
Vierailija kirjoitti:
Jossain videossa kisu pelästytti alligaattorinkin takaisin veteen.
Ei ihme että nimenomaan kissa on ollut Egyptiläisten palvonnankin kohde.
Kissat käyvät kiinni koiriin, joten koirien kannattaa pelätä kissoja.