Kokoomus ulottaisi Työeläke-lehdessä kulukurin myös eläkkeisiin
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Joo, maksimieläke saisi olla 3000€ sen enempää ei kukaan eläkeläinen elääkseen tarvitse. Sitä alempia eläkkeitä ei tule leikata.
Tämä. Mikäs puolue ajaa eläkekattoa realistisiin lukemiin väille 3000-5000? Tätä äänestän heti.
Ranskassa on kansa barricadeilla osoittamassa mieltään eläkehuononnuksia vastaan.
Suomessa pullamössöt huutavat kurkku suorana omien eläkkeidensä huononnuksien puolesta.
Suomi on varmaan maailman onnellisin ja tyhmin kansa.
Suuria eläkkeitä olisi syytä leikata mm "vuorineuvoksilta" ja pieniä olisi syytä korottaa. Matalatuloisille oikeus siirtää palkankorotuksensa lisäeläkemaksuun ja suurituloisilta pois mahdollisuus kerryttää lisäeläkkeillä vieläkin suurempi elinikäinen eläke.
Pienituloisille ei työnantajat ole järjestäneet näitä lisäeläkeohjelmia, vaikka aihetta olisi! Olisi edes yksi syy tehdä matalalla palkalla töitä, kun eläke olisi parempi kuin takuueläke!
Suurituloisetkaan eivät maksa omia eläkkeitään kokonaisuudessa itse, sillä he maksavat edeltävien sukipolvien eläkkeitä, aivan niinkuin pienituloisetkin. Eläkkeet ovat sukupolvelta seuraavalle siirtyviä sopimuksia. Suuret eläkkeet vievät pienituloisilta oikeuden ansaita lisäeläkettä, kun on huomattu, että se yhtälö ei rahanjakona olisi mahdollinen, että suuri joukko saisi nykymallissa edes siedettävän suuruisen eläkkeen.
Suomi on tällä hetkellä harvoja maita, joissa ei ole voimassaolevaa eläkekattoa!
SDP yrittää ratsastaa eläkeläisten äänillä, mutta työikäisille se ei enää lupaa mitään hyvää!
Vierailija kirjoitti:
Joo, maksimieläke saisi olla 3000€ sen enempää ei kukaan eläkeläinen elääkseen tarvitse. Sitä alempia eläkkeitä ei tule leikata.
Ei mitään ylärajaa mutta aina kun työeläkemaksuja ja/tai eläkeikää nostetaan niin ne muutokset pitää periä takautuvasti maksetuista eläkkeistä
Mistä vetoa että tämä kokkareiden "kulukuri" tarkoittaa että pienet eläkkeet leikataan olemattomiin mutta vuorineuvosten eläkkeitä nostetaan tyylii 200%
Joo, maksimieläke saisi olla 3000€ sen enempää ei kukaan eläkeläinen elääkseen tarvitse. Sitä alempia eläkkeitä ei tule leikata.