Näin rannalla ylipainoisen lapsen, jolla oli raskausarpia!
Punoittavia ja ärtyneen näköisiä arpia oli mm vatsassa ja selänpuolella vyötäröllä.
Ikävää tuhota lapsen terveys liikakiloilla! Lapsi oli menossa kolmannelle luokalle, kuulin.
Kommentit (11)
Eikä ollut mikään erityisen lihava, tosin hieman ylipainonen. Jos kudostyyppi on tietynlainen, niin pienikin ylipaino ja ihon venyminen voi tuollaista aiheuttaa :(
Ei kyllä varmaan tee lapsen/nuoren itsetunnolla, jos kroppa on kirjavana raskausarvista.
ja anna mä arvaan, sun lapset on hoikkia ja hienosti neuvolan käyrillä. Ja olet varmaan itse oikein timmi muija? Voi miten Ihanaaa :)
Antakaa ny toisten elää ja huolehtikaa ittestänne.
On kyllä todella surullista, että vanhemmat antavat lastensa lihoa noin :(
Ja siksi olen tod. tympääntynyt tuohon hokemaan.
Sori jos sattumalta käytin inhoamaasi sanaa, mutta lasten lihottaminen on oikeasti surullista joka kantilta katsottuna.
surullista joo. Minulla oli tuon ikäisenä raskausarpia, vakava sairaus ja kova lääkitys turvottivat niin että nahka halkesi. Juuri mitään en voinut syödä, silkkaa nestettä oli tuo "läski" silloin.
Miettikää edes joskus ihan pieni hetki ennekuin tuomitsette ja kauhistelette. Toki jos oma elämänpiiri ja -kokemus on kovin pieni niin eihän sairauden/lääkityksen mahdollisuus lapsella tule mieleenkään..
ja anna mä arvaan, sun lapset on hoikkia ja hienosti neuvolan käyrillä. Ja olet varmaan itse oikein timmi muija? Voi miten Ihanaaa :) Antakaa ny toisten elää ja huolehtikaa ittestänne.
Ei ole lapselle hyväksi olla ylipainoinen, eikä siltä pidä ummistaa missään nimessä silmiään.
Tuntuu, että niin tekee aivan moni aikuinen, jopa ammatti-ihmiset.
[i (
mutta lasten lihottaminen on oikeasti surullista joka kantilta katsottuna.
Laihduttaa= tarkoituksella tehdä toimenpiteitä painon alentamiseksi.
Lihottaa= tarkoituksella tehdä toimenpiteitä painon lisäämikseksi.
Väitätkö siis todella, että vanhemmat tarkoituksella lihottavat lapsensa tai edes itsensä? Näyttelijä voi lihottaa itsensä jotain roolia varten mutta tuskin kukaan muu tarkoituksella syö tavoitteenaan painon nousu.
Ruoka vain on niin hyvää ja siinä sivutuotteena lihoo vaikkei se ole tarkoituskaan.
surullista joo. Minulla oli tuon ikäisenä raskausarpia, vakava sairaus ja kova lääkitys turvottivat niin että nahka halkesi. Juuri mitään en voinut syödä, silkkaa nestettä oli tuo "läski" silloin. Miettikää edes joskus ihan pieni hetki ennekuin tuomitsette ja kauhistelette. Toki jos oma elämänpiiri ja -kokemus on kovin pieni niin eihän sairauden/lääkityksen mahdollisuus lapsella tule mieleenkään..
Olen pahoillani puolestasi, mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että suomessakin lapset alkavat olla hälyttävän ylipainoisia ja siihen pitäisi äkkiä puuttua.
Se, että tällä palstalla purkaa mieltään asiasta ei ole pahasta ollenkaan, herättää asiasta keskustelua.
Julkisesti ei pidä kenenkään lapsen (eikä kyllä aikuisenkaan) painoa mennä kommentoimaan ja asia pitää hoitaa hienotunteisesti asianosaisten kesken, mutta hoitaa kuitenkin.
[i (
mutta lasten lihottaminen on oikeasti surullista joka kantilta katsottuna.
Laihduttaa= tarkoituksella tehdä toimenpiteitä painon alentamiseksi. Lihottaa= tarkoituksella tehdä toimenpiteitä painon lisäämikseksi. Väitätkö siis todella, että vanhemmat tarkoituksella lihottavat lapsensa tai edes itsensä? Näyttelijä voi lihottaa itsensä jotain roolia varten mutta tuskin kukaan muu tarkoituksella syö tavoitteenaan painon nousu. Ruoka vain on niin hyvää ja siinä sivutuotteena lihoo vaikkei se ole tarkoituskaan.
lapselle koko ajan tarjotaan ruokaa, herkkuja jne.
Ei pidetä huolta kunnollisesta syömisestä eikä liikunnasta. Lapsella on aina karkkia taskut täynnä, kun ruoka ei maita niin isketään keksikippo nenän eteen jne.
Kyllä se on lapsen lihottamista.
Mutta esim. kortisonilääkitys saa aikaan nopean painon lisääntymisen/turvotuksen, joka tekee todella helposti raskausarven näköisiä arpia.
Sille ei tavallaan voi mitään, mutta jäljethän siitäkin jää tietenkin.
[/quote]
lapselle koko ajan tarjotaan ruokaa, herkkuja jne. Ei pidetä huolta kunnollisesta syömisestä eikä liikunnasta. Lapsella on aina karkkia taskut täynnä, kun ruoka ei maita niin isketään keksikippo nenän eteen jne. Kyllä se on lapsen lihottamista.
[/quote]
Eikä tarvitse olla keksejä eikä karkkeja, syövät sitten leipää. No sinä varmaan sanoisit, ettei saa syödä vaikka olisi kuinka nälkä, kun lihoo.
Ja siksi olen tod. tympääntynyt tuohon hokemaan.