Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Cipralexin käyttäjiä?

Vierailija
18.07.2010 |

Aloitin juuri lääkkeen masennuksen, ahdistuksen ja arkuuden takia.

Miten auttaa ko. juttuihin, miten nopeasti tai hyvin?

Lihottaako, laihduttaako, miten vaikuttaa uneen, heräämisvaikeuksiin esim.?



Entäpä, jos ottaa joskus alkoholia?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

en ollut niin kireä ja ahdistus helpotti. Alkoholia voi käyttää.

Vierailija
2/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olossa ei mitään muutoksia,ei aloittaessa, ei yhtä-äkkisesti lopettaessani, eikä siinä välillä. Alkoholista menin pienemmästä määrästä sekaisin. Orgasmia en enää saanut ollenkan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vai etkö oikeasti tarvinnut mitään lääkettä, vaan syy oli joku muu?



Mä söin kouluaikana Cipramilia, joka oli kai aika samanlainen lääke ja antoi mulle rohkeutta olla oma itseni. Kärsin sitä ennen liiallisesta ujoudesta, lääke auttoi ja uskalsin pitää esitelmiä jne. Sain itsetuntoni takaisin, jonka ex-mies vei.

Vierailija
4/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoholia voi juoda, mutta lärvejä ei kannata vetää. Sitä saattaa mennä yhtäkkiä ihan sekaisin.

Vierailija
5/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkkeen piti auttaa myös sosiaalisiin pelkoihin. Ei muutosta.Lopetin lääkkeet kokonaan. Orgasmit palasivat lääkkeen lopettamisen jälkeen.

Vierailija
6/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska olen muutenkin yh, enkä pidä ensisijaisena asiana elämässäni nyt mitään seksuaalisia nautintoja, vaan jaksamista ja ehkä pienistä arkisista asioista nauttimisen palautumista.



ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja minulla ainakin pahimpia mielialan laskuja tasasi, eli olo helpottu huomattavasti. Lääkkeen avulla en varmasti parantunu, mutta se anto voimia jaksaa normaalia arkea paremmin ja ennenkaikkea voimia jaksaa terapiaa.



Alkoholin käytön suhteen annan varoituksen, että alkoholi laskee serotoniinipitoisuuksia, jota tuolla lääkkellä on tarkoitus nostaa. Usein käytettynä saat silloin pitoisuuden laskuista ja nostoista aiheutuvan tietynlaisen oravanpyörän, jota valitettavasti on taas kamalan helppo korjata alkoholilla. Muutenkaan pahimpaan sairastamisvaiheeseen ei kannata kamalasti liittää juomisia.



Itellä myös tuo orgasmittomuus vaivasti, mutta esim. painon kanssa ei ollu mitään muutoksia. Joskus tuntu, että myös suurimmista iloista leikkautu kärki pois, mutta toisaalta sitä on vaikee sanoa johtuko lääkkeestä vai mielialasta noin muutoin.



Tsemppiä!

Vierailija
8/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En juo usein, mutta siksi vaan kysäisin tuota, jos joku vaikka pyytää joskus parille terassille tms.,niin pitääkö kieltäytyä, ilmeisesti muutama ei haittaa joskus, kunhan ei mitään ongelmakäyttöä.



Nyt vaan toivon, että lääke alkaa auttamaan, sillä olen aika lopussa kaikenkaikkiaan.



ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
18.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johtuu kuitenkin vain vertailukohdan muuttumisesta.



Itselläni pelkästään hyviä kokemuksia Cipralexista. Ei vaikuttanut seksiin mitenkään, toisin kuin aiemmat lääkkeet joita kokeilin (mm. Cipramil). Jos join tavallista enemmän, muisti meni nopeasti eli aloin varoa alkoholia, mikä on tietenkin muutenkin vain hyvä juttu. Ei lihottanut, mieluummin vähän laihdutti kun ei ollut enää tarvetta säädellä mielialaa ruoalla.



Olo muuttui jo viikossa, minkä ei pitäisi olla edes mahdollista. Mutta nythän on tullut uusi tutkimus, jonka mukaan serotoniinilääke vaikuttaa itkemiseen (testattiin elokuvaa katsellessa) jo yhden pillerin jälkeen. Minulla oli nimenomaan itkuisuutta, joka väheni.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme neljä