Pelottaa ensi viikon helteet, meillä on pieni vauva..
mitä teen pikkuisen kanssa tulevassa helteessä?Paljonko vettä pitää antaa?Auttakaa :( poika on 3 viikkoa.
Kommentit (9)
ja muista juoda itse Paaaaaljon vettä ja muita nesteitä. Kivennäisvesi on hyvää, samoin omenamehun ja kivennäisveden sekoitus.
1 dl per painokilo vuorokaudessa normaalisti, eli helteellä sitten enemmän. Imetätkö? Saa ihan hyvin nestettä maidosta, imee varmaan tiheämmin jos janottaa. Muista itsekin juoda jatkuvasti. Viileä suihku on aina kiva ja vaikka pöytätuuletin sängyn viereen.
pidät varjossa pelkässä vaipassa. hyvin se menee.
Siis kunnon ilmastointilaite kehiin, jos vain suinkin on varaa. Me ei suoranaisesti kestettäisi olla ilman. Vauvan kanssa täällä vietellään kesää sisätiloissa. Myös kylvetys raikastaa vauvan oloa.
ei käsittääkseni suositella annettavaksi. Mutta meidän pojan ollessa 2kk (nyt 5v) oli hirveät helteet ja söi todella huonosti. Käytin neuvolassa ja silloin sanoivat voi tarjota vettä jos tuntuu että huonosti syö rinnasta. Tästä sinun tosin kannattaa soittaa neuvolaan ja kysyä terkkarisi mielipidettä.
Muutenkin vähän vaatetta, vaippa riittää jos sisällä kuuma, ei tietenkään ikkunaa auki ja sen alle lasta. Jos on kylmävarpainen kuten meillä lapsi, laitoin ohuet väljät sukat jalkaan. Joka ilta käytettiin pikahuuhtelu suihkun alla, jotta on raikas mennä nukkumaan.
Pienen lapsen kanssa täytyy muistaa myös että voi saada lämpöhalvauksen vaikka ei olisikaan suorassa auringonpaisteessa. Aina varjossa ja usein juotavaa tarjota. Jos et imetä vaan annat korviketta, kannattaa jättää viileämmäksi kuin normaalisti, syö paremmin.
IMETÄT vaan mahdollisimman usein. kolmeviikkoiselle se on tärkeintä nesteetä ja ravintoa.
ei nyt kannata paljon pelätä. Pitkän aikavälin ennusteet on ihan arpapeliä.
pidä ikkunat kiinni auringonpuolella ( ellei ole sopivan tuulinen keli) ja vauvalle pelkkä vaippa ja body. Ja sitten itselle viileää juotavaa ja jos oikein tuskaiselta tuntuu, niin kääriydy kosteaa lakanaan. Ei nämä helteet kauaa jatku kuitenkaan ja vauvasi on asustanut +37 asteen vedessä edelliset 9kk:tta