Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tykkääkö koirat siitä, että on toinenkin koira perheessä? Vai tuleeko niille kilpailua huomiosta? Kyseessä

Vierailija
03.03.2023 |

kaksi narttu koiraa ja eri rotuista?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan riippuu niiden luonteista ja miten osaat kasvattaa.

Vierailija
2/5 |
03.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koira on laumaeläin, joka kaipaa lajitoverien seuraa. Noin vuosi sitten tuli jopa tutkimusta siitä, että ilman lajitoverin seuraa eläminen aiheuttaa koiralle kroonista dopamiinin puutetta, vaikka koira näennäisestikin "viihtyisi" ainoana koirana.

Kilpailua voi syntyä, mutta sitä voi myös ennaltaehkäistä. Alku ei ole aina se tasaisin ja sen takia kannattaakin opiskella etukäteen mahdollisimman paljon siitä mitä kaikkea tulisi ottaa huomioon toisen koiran saapuessa talouteen. Yleinen suositus kuitenkin on, että kahta samansukupuolista koiraa ei tulisi ottaa alle 2 vuoden ikäerolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

riippuu koirasta, toiset tykkää seurasta, toiset haluavat olla mielellään ainoana koirana perheessä. 2 jääräpäätä jos onnistut saamaan saman katon alle, niin voi tulla melkoista tahtojen taistelua, myös fyysistäkin välien selvittelyä ja se näkyy sitten eläinlääkärin laskuissa kun toisella tai molemmilla vekkejä siellä-täällä.

Vierailija
4/5 |
03.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu eroaako rodut toisistaan liikaa vai onko luonteissa jotain yhteensopivuuksia. Osa roduista ei sovi hyvin yhteen. Toinen koira ei saisi joutua pelkäämään tai huolestumaan koko ajan. Kokoerossa riippuu voiko isompi säheltää ja osua tassuilla / kynsillä pieneen.

Vierailija
5/5 |
03.03.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tosiaan luonteesta. Muutenkin kyseenalaistan vähän tuota ikuista viisautta, että koira kaipaa laumaeläimenä nimenomaan lajitoveriensa seuraa... Meille hankittiin toinen koira ensimmäisen ollessa muutaman vuoden ikäinen, ja pakko sanoa, että sen elämä olisi ollut paljon parempaa ainoana koirana kuten aiemmin. Se ei tykännyt siitä uudesta kaveristaan yhtään, eikä ikinä oppinut tykkäämäänkään vaikka kumpikin eli vanhaksi.

Kolmas koira eli ainoana koirana koko ikänsä. Se oli todella sosiaalinen koira ja tykkäsi muista koirista (toisin kuin tuo ensimmäinen), mutta ei saman katon alla. Hassua kyllä, kun otimme sen, meille intettiin, että ottakaa sitten toinen koira sen kaveriksi myöhemmin. Mutta meillä oli hoidossa koiria, ja tuo meidän koiramme ahdistui joka kerta niistä koiravieraista. Tuli oikein silmin nähden ahdistuneena "kertomaan", että eikö tuosta vieraasta voisi päästä jo eroon. Oli oikein helpottunut ja tyytyväinen heti kun vieras lähti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän yksi