Ryanair Pirkkalasta Lontooseen
Onko kukaan lentänyt Pirkkalasta lontooseen Ryanairin koneella. Lentohan lähtee siitä huonommasta terminaalista. Meillä ei mukana kuin käsimatkatavarat ja lähtöselvityskin on jo tehty niin olisin kysynyt, että mihin aikaan kentällä pitäisi olla kun lento lähtee 12.30?
Ryanairin viestin mukaan "kentällä on ruuhkaa, joten pitäisi vähintään 1,5 tuntien ennen olla kentällä". Tosiasiassa tuo lento on yhden ainoa, joka sinä päivänä ko. terminaalista lähtee..
Kommentit (17)
Pieni terminaali ja vähän henkilökuntaa. Menisin suosiolla ajoissa.
Ajoissa. Joskus 2000-luvulla kaikki sujui ihan hyvin. Lento meni johonkin Stanstedin kentälle.
Kannattaa mennä varmaan silloin kun on ohjeistettu.
Ohis:
Lentosi ei päädy Lontooseen vaan Stanstediin.
Vierailija kirjoitti:
Ohis:
Lentosi ei päädy Lontooseen vaan Stanstediin.
Helpompi puhua silti Lontoosta. Ja sama toi Pirkkala, kyllä se on Tampereen lentokenttä.
Lentokentän nimi on kuitenkin London Stansted...
Vierailija kirjoitti:
Lentokentän nimi on kuitenkin London Stansted...
On siitä aika pitkä matka Lontooseen. Kannattaa ottaa huomioon, jos on Lontoon keskeisillä paikoilla tarkoitus oleilla.
eikö täällä kukaan ole tosiaan viime aikoina lentänyt Pirkkalasta?
Jos sulle vastataan, että 45 minuuttia riittää, ja sitten myöhästytkin koneesta, niin onko se vastaajan syy? Uskoisitko todella mammapalstan ohjeisiin enemmän kuin lentävän lentoyhtiön?
Pirkkalan kentän käyttäjänä minua koulutettiin tulemaan aina tuntia ennen tai muuten ei lennolle oteta. Ei vaikka olisi ainokainen matkustaja. Noin muuten on siellä kyllä paljon parempiakin lähtöjä kuin rupuinen enkkukenttä.
Vierailija kirjoitti:
Pirkkalan kentän käyttäjänä minua koulutettiin tulemaan aina tuntia ennen tai muuten ei lennolle oteta. Ei vaikka olisi ainokainen matkustaja. Noin muuten on siellä kyllä paljon parempiakin lähtöjä kuin rupuinen enkkukenttä.
Ei Stansted mitenkään rupuinen ole, ihan normaali brittikenttä. Toki kaukana Lontoon keskustasta jos sinne haluaa, kyseinen kenttä on kuitenkin Essexissä. Stansted Expressillä pääsee nopeiten Lontooseen (Liverpool Street).
Jos saapuva kone on nopeasti purettu niin se pakataan lähtevillä saman tien ja lähtee takaisin ja tämä voi olla ennen ilmoitettua lähtöaikaa. Siksi pyytävät olemaan ajoissa, ei se kone jää odottamaan ketään jos ilmoitettu vielä paljonko ennen lähtöä kentällä pitää olla.
No, olen viime vuonna lentänyt toisesta terminaalista kertaa Airbalticin lennoilla ja kerran kävi, niin että olimme viimeiset turvatarkastuksessa. Silloin sanottiin, että turvatarkastus menee vartti ennen koneen lähtöä kiinni.
No, itse ajattelin, että tunti ennen koneen lähtöä riittänee.
Ja kyllä, tiedän, että lento menee Stanstediin, liput Express- junaan on jo ostettu koska hotelli on London Birgen vieressä.
Millainen kylä on Stansted? Mulle riittäisi ihan käynti sielläkin.
"Tampere–Pirkkala Airport, or simply Tampere Airport, is located in Pirkkala, Finland."
https://en.wikipedia.org/wiki/Tampere–Pirkkala_Airport
Vierailija kirjoitti:
Millainen kylä on Stansted? Mulle riittäisi ihan käynti sielläkin.
En tiedä onko olemassa varsinaisesti mitään Stanstedin kylää, mutta kentän vieressä on Bishop's Stortford ja Takeley.
Pari ravintolaa ja pubia. Siinäpä se.
No jos Ryanairin viesti on että 1,5 h niin eikö sitä nyt kannata noudattaa.
Kaikki neuvot mitä täältä saat, ovat vain subjektiivisia mielipiteitä joita et tee mitään.