Koska selviää laajeneeko lakko ensi viikolla?
Olisi hyvä oäästä järjestämään kyytejä mahdollisimman pian
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Junalakkoa ei tule
voi vielä tulla
Junalakko on edelleen auki. Veturinkuljettajia edustava Rautatiealan Unioni RAU ja Palvelualan työnantajat Palta eivät ole vielä päässeet sopimukseen.
Me ollaan itse asiassa parasta aikaa valtakunnansovittelijalla ja odotellaan sovintoesitystä, RAU:n puheenjohtaja Tero Palomäki sanoo Iltalehdelle.
Pyritään tänään iltapäivällä saamaan siihen vastaus. Tänään tiedetään joskus 1718 aikaan, että miten meidän käy.
Lakkovaroitus
Ilman sopua edessä on maanantaina alkava lakko.
Lähtökohtaisesti kyllä, Palomäki sanoo.
RAU on antanut lakkovaroitukset ensi viikolle 6.10. maaliskuuta ja sitä seuraavalle viikolle 13.17. maaliskuuta.
Junaliikenne keskeytyy maanantaina, jos veturinkuljettajat menevät lakkoon.
Junalakko peruuntui torstaiaamuna JHL:n osalta, kun JHL ja Palta hyväksyivät molemmat Valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksen.
Mikä hiertää?
Palomäen mukaan kokonaisuudessa on edelleen hiomista. Hän toivoo, että työnantajapuoli olisi kuunnellut liiton toivomuksia.
Palomäen mukaan erityisesti veturinkuljettajien työhyvinvointia pitäisi parantaa. Veturinkuljettajien eläkeikä on 70 vuotta, mutta jo 40-vuotiailla on ongelmia työssä jaksamisessa, Palomäki sanoo.
Veturinkuljettajat tienaavat hyvin verrattuna keskimääräiseen palkansaajaan IS:n mukaan kokonaisansiot lisineen voivat olla kuussa yli 5 000 euroa.
Minkälaisia palkankorotuksia veturinkuljettajat haluavat?
Tämä liittyy kokonaisuuteen. Mikä se kokonaisuus on, niin sen mukaan arvioidaan. Mutta alun perin samalla lailla lähdettiin kuin kaikki muutkin liitot tavoittelemaan sitä Saksan tasoa. Nähtäväksi jää mihin päädytään, Palomäki vastaa.
Ei halua arvioida
Liitot eivät ole saaneet tavoittelemiaan saksalaisia palkankorotuksia. Viimeksi joutuivat pettymään ahtaajat, jotka olivat kaksi viikkoa lakossa.
Palomäki ei halua arvioida, kuinka todennäköisesti sopu veturinkuljettajille syntyy.
Katsotaan, kun se sovintoehdotus tulee ihan näillä näppäimillä. Katsellaan sitä sitten omalla porukalla. Parempi, ettei tässä vaiheessa ota kantaa, Palomäki sanoo.
Junalakkoa ei tule