Ulosotto ei lopu 15:sta vuodessa
Jos et ole pystynyt maksamaan velkoja pois kun ne meinaa vanhentua niin koroille voi hakea uuden tuomion joka taas on voimassa 15 vuotta.
Kommentit (10)
Jos olet työelämä ota yhteysvelkaneuvvontaan.Nitä ilmasia on joka kaupungissa ja niiden kautta anotaan velkasaneraus.Korot lopuu sihen,jos pääset velkasaneraus.Veloistasi olet irti 5v. Mutta ltava vakituinen työ.Lasketaan maksuvara kukaudessa,Ei huomioida velan suurus tai pienuus.Vaan mitä pystyt maksamaan.Elämisen lasketaan sama summa kuin toimentulotuen perusosa on.Toki Vuokra erikseen.sähkö, kotivakuutus.Muuta ei.
Mikäli velka on ulosotossa, se vanhentuu 15 vuodessa. Mikäli velalle ei ole haettu tuomiota, se vanhentuu 20 vuodessa.
Totta. On ihan hullua että joskus väitettiin että velka vanhenee. Korot tosiaan myös juoksevat. Moni ihminen odottaisi helpotusta ja apua, eikä saa sitä, ellei ole sukulainen apuna. Entä jos kyseessä on köyhän yllättävä meno esimerkiksi sähkölasku tai papan/mummon sairaalalasku. Käyttöraha jää liian pieneksi, kuten tt-asiakkailla.
Jep, itse velka vanhentuu mutta koroille voi hakea uuden tuomion ja korot voivat olla isommat kuin alkuperäinen velkasaatava?
Itsellä vanhentui lopullisesti useampia velkoja viime vuoden aikana. Ketään ei kiinnostanut jotain korkoja alkaa erikseen karhuta. Turhaa pelottelua.
Ylivelkaiset ovat iloisia kun voivat jättää velkansa maksamatta. Toivottavasti itse kokevat saman kohtalon: joku, jolle ovat lainanneet rahaa, ei maksakaan velkojaan takaisin. Miltäs sitten tuntuu? Onko ihan oikein?
Vierailija kirjoitti:
Ylivelkaiset ovat iloisia kun voivat jättää velkansa maksamatta. Toivottavasti itse kokevat saman kohtalon: joku, jolle ovat lainanneet rahaa, ei maksakaan velkojaan takaisin. Miltäs sitten tuntuu? Onko ihan oikein?
Ihmiset voivat ylivelkaantua monesta eri syystä. Monet varmasti haluisivat kyetä maksamaan velkansa pois. Aina se ei onnistu, tulot voivat olla pienet ja samaan aikaan tapahtuu isoja muutoksia. Sairastuminen ja sähkön hinnannousu samanaikaisesti . Ei se muuta tarvitse.
Ei varmaan kun sössii asiat jo otsikossa.