Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kouluruuan ronklaajat

Vierailija
19.02.2023 |

Veronmaksajat nekin maksaa ja ovat pääosin ihan hyviä. Ainahan on heitä joista kaikki on pahaa.
Ruokalistat kun olin itse koulussa: kaurapuuroa, ruispuuroa, lihatonta jänteistä ja läskistä lihasoppaa, hernekeittoa, makaroonivelli, puolukkapuuro. Maito ja leipä piti tuoda kotoa.
Haarukoita ja veitsiä ei koululla ollut, siksi vain lusikkaruokia.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin ihmettelin kouluruuan haukkujia, kunnes muutin maalta kaupunkiin lukioon. Sitten ymmärsin heitä hyvin. Kyllähän sitä söi, mutta ei ollut mitenkään makuelämys.

Vierailija
2/5 |
19.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän kouluruoasta kitistiin kouluruokailun kulta-aikoina 1970- ja 1980-luvuillakin.

Mutta tänä päivänä ollaan kovaa vauhtia menossa tuohon puuro- ja makaronivelli linjaan, sillä erotuksella, että nykyisin ei saa kouluun viedä omia eväitä, koska hygienia. OK, jonkun välipalakeksin voi repussa kouluun salakuljettaa, mutta se pitää syödä niin, ettei opettaja huomaa. Isossa koulussa tuo opettajalta salassa syöminen onnistuu varmasti välitunnilla oikein hyvin. Kiusaajilta salassa syöminen voi olla jo hiukan haastavampi temppu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä missä minä kävin koulut on aina ollut hyvää kouluruokaa ja välillä todella hyvää kouluruokaa, jota sitten santsasin.

Vierailija
4/5 |
19.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se kouluruoka usein kovinkaan kummoista ole. Keskuskeittiöltä tulevaa mautonta mössöä b-luokan aineksista. Toki siis sillä budjetilla, mitä siihen on käyttää, ei voi kovin paljoa vaatia.

Uunimakkara ja lasagne ovat oikein hyviä suurtalouskeittiöstä tullessaan, mutta esim spagetti ei. Sitten keitot saattaa olla ihan kauheita. Kaksi perunan palaa hakee toisiaan mausteliemessä.

Mielestäni kouluruuassa pitäisi pääsääntöisesti tehdä niitä ruokia, mitä lapset syö. Keittiön henkilökunta osaa kertoa, mitkä ruuat menee suurissa määrin roskiin ja mitkä maistuu hyvin. Turha tuhlata rahaa niihin roskiin meneviin ruokiin.

Vierailija
5/5 |
19.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minäkin ihmettelin kouluruuan haukkujia, kunnes muutin maalta kaupunkiin lukioon. Sitten ymmärsin heitä hyvin. Kyllähän sitä söi, mutta ei ollut mitenkään makuelämys.

Siinä on iso ero tuleeko ruoka omasta keittiöstä, kuten maaseudulla, vai keskuskeittiöstä kuten kaupungissa. Maalla myös tehdään aika paljon pienemmälle väkimäärälle ruokaa, jolloin siitä on helpompaa tehdä hyvää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan yksi