Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pitäisikö selvittää ajettiinko meillä laumasuojaa koronaan ja luvattiinko laumasuoja myös rokotteilla?

Vierailija
16.02.2023 |

Koska mitään tällaisia selvityksiä ei ole tehty ja ihmisillä on eriäviä käsityksiä asiasta.

Kirjoittaakohan joku joskus vaikka väikkärin tms koska mitään julkista keskustelua asiasta ei käydä? Kukaan ei koskaan kuule asiasta enää missään, niinkö? Entäs elokuva kun sitä kirjaa ei tullutkaan?

Meillä tehdyissä selvityksissä ei ole kukaan koskaan mistään vastuussa, ja varsinkin jos on tytöt asialla, mutta ainakin ihmiset tietää mitä tapahtui. Vois vaikka oppia jotain seuraavaa pandemiaa varten.

Ja pitäisikö myös miettiä miksi näistä asioista vallitsi yksi totuus? Sillon vallitsi erikoinen yhteisymmärrys että nyt saadaan se kaikki kerran kunhan ei vaan olla teholla samaan aikaan. Se perustui siihen virheelliseen oletukseen että sen saa kerran ja thats it ja sen Cool aidin joi melkein kaikki. Ne kevään 2020 A-studiotkin saisi tulla toiveuusintana.

Asiaa piilotellaan niin ettei oikein mediakaan tunnu tietävän. Halla aho mainitsi eräässä kuntavaalitentissäkin eikä siitä mitään debattia syntynyt. Varmaan awkward subject johon ei haluttu kiinnittää huomiota.

https://twitter.com/halla_aho/status/1294182250532220928?lang=e

Ja kun ajattelee, ettei se ole hallituksen vaan asiantuntijoiden vika niin ei ole mitään syytä olla valaistumatta näin myöhään keväällä sen kanssa, että strategia on vanhuksille vaarallinen ja ettei se vaan toimi. Sen oli fiksummat kekanneet jo hetki aiemmin. Huhtikuu 2020 vaan odottelua, että se epidemia nyt sitten etenee. Tästä 2 päivää niin THL ilmoittaa, ettei vedetäkään enää sitä erästä vanhaa strategiaa.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006505761.html

Tässä kaiketi ylennyksenkin saanut P. Varhila maaliskussa lipsauttaa sanan laumasuoja kuvaillessaan strategiaa. Siis strategiaa jota ei vedetty. Ei ainaskaan meillä.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006452783.html

Itse asiassa kun mainitsee vielä, että ei ollut mitään tieteellistä perustetta näillä rokotuksilla laumasuojalle ja siksi sitä ei nillä tullutkaan vaikka niin luvattiin niin siinähän sitä selvityksentynkää jo onkin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla