Ahdistun kun nään jollakin olevan lähes tonnin puhelin. Apua!
Tulee hyvin epävarma olo, kuin olisin muita alemmalla sosiaaliluokalla.
Kommentit (20)
Entäs jos on yli tonnin puhelin, kuten mulla? Ahistaako se?
Mulla on IPhone 13ProMax. Olen pienituloinen.
Ööö? Mä en edes tiedä, onko jollain oikea puhelin vai joku lelu, kun ei kiinnosta. Osaan käyttää omaani, ja se toimii, se riittää.
Mä en kyllä tuommoiseen asiaan aikaani pistäisi. että opettelisin puhelimen hintoja ulkoa ja sitten ahdistuisinkin vielä siitä harrastuksesta.
Mä olin lauantaina ravintolassa kuuden hengen porukassa ja tultiin tulokseen, että mun 180 euron puhelin oli kallein. Tuu meidän alemman sosiaaliluokan porukkaan mukaan?
Enemmän pitäisi arvostaa niitä jotka ei vaihda puhelinta kokoaikaa.
Mulla ei ole hajuakaan minkä hintaisia kenenkin puhelimet on, eikä kyllä kiinnostakaan. Itse priorisoin muita asioita ja ole ostanut edullisen älypuhelimen. Tällä pärjää hyvin, muut tekee sit itselleen sopivat valintansa.
Oma puhelin on varmaan uutena maksanut jotain tonnin, mutta on jo useamman vuoden vanha.
Itse en ulkonäön perusteella erota satasen puhelinta kahden tonnin puhelimesta ja uskon, että en ole ainoa.
Noin pitkälle mä en pääsis ahdistuksessani. Multa meni puhelin rikki ja mies oli ostamassa jotain iPhonea tilalle. Olisi ollut reilu tonnin hintainen.
Ahdisti ajatuskin, että kulkisin julkisesti noin kalliin esineen kanssa. Joten sain sitten kolmen sadan Nokian, johon olen täysin tyytyväinen. Enhän mä edes osais käyttää niitä kalliimpia puhelimia.
Ei täs ainakaan lue kuin Sony Xperia, ni ei tästä näe päällepäin onko muutaman satasen vai yli tonnin luuri.
Osta kahden tonitsin puhelin niin et sitten tunne ahdistusta puhelimestasi.
Mitä heveletin väliä, pääsköön vaikka lentämään tai leikkimää sukellusvenettä, se on PUHELIN ja puhelimella on puhelimen tehtävät.
Sama mitä maksaa kympin tai kaksi.
Tonnin puhelin muuttuu puolessa vuodessa satasen käytetyksi kännykäksi
Vierailija kirjoitti:
Tonnin puhelin muuttuu puolessa vuodessa satasen käytetyksi kännykäksi
iPhonella on aika hyvä jälleenmyyntiarvo kyllä. Androideilla ei ole.
Minua ei kiinosta ihmisten puhelimet,sen enempää ei hinnat.Itselläni on joku 18-20 euron känny ollut 12-15 vuottako? Ilman kameraa Samsung. Hyvin pärjään sillä. Enkä häpeä sitä yhtään!Saan olla rauhassa kun se ei ota edes kuva viestejä vastaan. Mikä nautinto, puhelin ei todella tätä mutsia häiritse.
Minulla on tietty halpispuhelin käytännön syistä. Tähän ei saa ladattua esim. pankkiohjelmaa tai bookbeatia. Juttelin tutun kanssa, joka sanoi ostaneensa uuden kännykän ja kiinnostuin hänen vanhasta puhelimestaan kotipuhelimeksi. Lopussa tuttu sanoi, että tuo minulle kuukauden päästä joko vanhan tai uuden puhelimen ilmaiseksi - ei itse tarvitsekaan uutta, uusi työnantaja oli tilannut hänelle puhelimen. Minä ahdistuin ajatuksesta saada uusi puhelin maksutta. Muiden puhelimet eivät kyllä ahdista.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on IPhone 13ProMax. Olen pienituloinen.
Mulla on myös pientalo Helsingissä, josta asuntolaina maksettu ja lisäksi 30ke katumaasturi.
Olen pienituloinen nainen.
maksan sellasesta 24€ / kk osamaksua, ei kannata mitään hätkyjä ottaa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tonnin puhelin muuttuu puolessa vuodessa satasen käytetyksi kännykäksi
iPhonella on aika hyvä jälleenmyyntiarvo kyllä. Androideilla ei ole.
tää onkin mun salanen jekku, en mitenkään muuten applea fanita tai mitään en taida ikinä omistanut mitään tuotteita mutta applen puhelimia ostan. myyn ne samalla tavalla kuun läppärini silloin kun niillä vielä jotain myyntiarvoa on jäljellä.
Jaa. Mä en erota satasen puhelinta tonnin puhelimesta, etenkin kun ei kuulu tapoihin kytätä tosten puhelimia.