Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Huono omatunto miehen lapsesta

Vierailija
07.07.2010 |

Huono otskointi/tai väärä paikka.

En oikein tiedä minne muuallekkaan olisin kirjoittanut.

Kyseessä ei ole vauva,mutta kehitysvammainen lapsi joka ei ole minun vaan mieheni.

Lapsi on 17v kehitysvammainen,joka mielestäni ehkä n 5-7v tasolla.Hän ei asu meillä vaan äitinsä luona,mutta vierailee meillä usein lomilla ja joskus viikonloppuisin.

Itselläni ei ole lapsia.Tämä lapsi on kuitenkin erittäin kiltti ja hyväntuulinen.

En vaan kuitenkaan kestä sitä,koska aina meillä ollessaan ripustautuu muhun etten voi edes vessaan mennä kun kyselee mihin meet.Hyvin ahdistavaa.Ei pysty omaloitteisesti tekemään mitään.joutuu auttamaan lähes kaikessa.en ole tottunut tälläiseen,koska ei ole omia lapsia.

Tähän saakka olen kestänyt/sietänyt häntä enkä ole näyttänyt asiaa.

Viimeinen tikki oli kun hän lähti viemään koiriani ulos(olin itse yövuorossa ja mieheni kotona).mieheni olisi varmaan pitänyt myöskin lähteä mukaan,mutta ei lähtenyt(syytä en tiedä).

Yksi koirista jäi oven väliin ja häntä katkesi.ell kulut nyt 1000e.

Olen niin vihainen,että en pysty enää tätä sietämään.Lapselle en ole sitä näyttänyt vaikka mieli tekisi.

Vitutus menee jo niin suureksi,että mietin pitääkö tästä jo erota.

Mitä mieltä ja auttakaa mua miten voisin päästä tämän yli,jotta parisuhde voisi vielä jatkua.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman aikuista?



Hmm. Sekava teksti.



Miehen vastuulla tietenkin. Valvoa ja kantaa vastuu lapsesta.bbbbbb

Vierailija
2/5 |
07.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hänen pitää suhtautua lapseensa kuin kaikkiin 5-vuotiaisiin ja valvoa ja opastaa lasta sen mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole kykenevä lenkittämään yksin koiraa. Kotona olevan aikuisen olisi pitänyt joko kieltää lähtemästä tai lähteä mukaan.



Tietenkin tilanne harmittaa, mutta jos lapsi on todella eskarilaisen tasolla, ei häntä voi pitää vastuussa tapahtuneesta. On varmaan itsekin pahoillaan?

Vierailija
4/5 |
07.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta lähtisin suhteesta pois. Lapsi on kuitenkin miehen elämässä niin kauan kun elää.

Vierailija
5/5 |
07.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta eihän se nyt sen lapsen syy ole, mitä esim. koiran kanssa kävi. Hän on 5-7 v lapsen tasolla, joten tulisi muistaa että vastuu on aikuisella, jonka vastuulla hän kulloinkin on. Hyvää hyvyyttään varmasti koiraakin lähti ulkoiluttamaan, ikävää että sattui vahinko, varmasti itsekin murheissaan asiasta.

Vaikka sinun olisikin vaikeaa hyväksyä häntä elämäänne, hän kuitenkin kuuluu siihen niin kauan kuin miehesi kanssa olet, joten et voi syyttää lasta mistään. Nämä asiat ovat aikuisten päätettävissä ja aikuisten vastuulla. Hän on vain viaton lapsi, joka ei mahda mitään sille millaisena on tänne maailmaan syntynyt ja kaipaa varmasti vain huomiota, hyväksyntää ja rakkautta.