Näyttelijä Heikki Määttänen (1949 - 2002)
Ikävä Heikkiä! Millainen ura miehellä vielä olisikaan ollut edessään, jos ei olisi sairastunut vakavasti.
Minä muistan Heikin Iltalypsyn Mika Wirtana, Nalle Luppakorvana, Raidin Suvelana, Viidakkovekara Juusona... hänen roolejaan on paljon.
Käy sääliksi hänen kohtalonsa. Olihan hän kova tupakoimaan ja tietoinen sen vaaroista, mutta ehkä juuri sen vuoksi "Nortti-Hessulla" oli niin persoonallisen käheä ja pehmeä ääni.
Kommentit (5)
https://ylioppilaslehti.fi/1996/03/eduskunta-on-iltalypsyn-navetta/ (15.03.1996):
"Heikki Määttänen on teatterikoulun käytyään elänyt äänellään. Hänellä on myös kyky oppia vuorosanat nopeasti ulkoa. Iltalypsyn sanoja hän treenaa viidestä kymmeneen minuuttia. Hämmästyttävän tasaisen ja miellyttävän äänen salaisuus on yksinkertainen: riittävästi olutta ja norttia."
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/02/02/heikki-maattasen-taistelu-syop… (04.07.2000):
Kohdasta 12.25 --> Heikki puhuu tupakanpolton yhteydestä sairastumiseensa. Lisäksi hänen tervan ja nikotiinin kärventämät sormensa vilahtavat useaan otteeseen haastattelun aikana.
Heikki myös nähtiin savuke huulessa rooleissaan Raidin Suvelana, Iltalypsyn Mika Wirtana ja Poliisin pojan baarimikkona.
Nortti-Hessu oli kova tupakkamies, vaikka jotkut muuta väittävätkin. Asialla ei oikeasti ole enää mitään merkitystä, sillä mies on ollut kuolleena jo niin kauan. Lepää rauhassa, Heikki. Olit lahjakas näyttelijä.
Transverinakelpo myös oli. Kyllä moni hyvä ääninäyttely-ääni on jo poistunnut tyköämme
Eikä edes polttanut.