Olemme muuttamassa Vantaalle,
haussa hyvä Montessori-päiväkoti. Päiväkotimatka hoituu autolla työmatkan ohessa, kunhan suunnilleen Vantaan alueella.
Onko Montessoreissakin joitain painottumisia, kuten liikuntaan, kieleen, kuvataiteeseen?
Kiitti vinkeistä, lapsi on kohta 3v.
Kommentit (8)
Vantaahan on pääkaupunkiseudun kunnista keskituloisin ja siellä on paljon mukavia omakotitaloalueita, puistoja, jokialueita, Kuusijärvi, peltoja. Toki on lähiöitäkin, mutta ongelmat keskittyvät vain ja ainoastaan muutamaan hassuun kortteliin radan varrella.
Tikkurilan lähellä Kuusikossa on ainakin montessoripäiväkoti. Vantaan kaupungin sivulla on listattu myös yksityiset päiväkodit. Kannattaa hakea sieltä.
Vähän meinaan ihmetyttää tuo, että kunhan on Vantaalla niin kuljetus hoituu työmatkan ohessa. Vantaa on aika iso kaupunki jos jos asutte toisella puolella kaupunkia missä pk on ja työpaikka taas vastakkaisessa suunnassa niin ajomatkaa kertyy kymmeniä kilometrejä päivässä.
Amon sivuilta löytyy kaikki järjestäjät.
voi kestää ikuisuuden, toivottavasti huomioitte tämän kun valitsette päiväkotia ja/tai asuntoa.
Itse asun Kartanonkoskella (Jumbon lähellä), mutta esim. Tikkurilaan en kuuna päivänä muuttaisi. Varmaan sieltäkin tosin saattaa löytyä jotain mukavia sopukoita asumiselle.
Esim. Peltola ja Viertola lasketaan usein Tiksiin kuuluviksi, aivan ihania asuinalueita molemmat!
Tikkurilan Tikkuraitille tai radan toiselle puolelle en toki muuttaisi itsekkään...
joissa valitaan asuinalue esim. sen mukaan millaisen vaikutelman saa koulusta tutustumiskäynnillä.
Tosiaan ihan koulunkin mukaan ovat jotkut valineet asuinalueensa. Niin paljon päiväkoti ja koulu voi vaikuttaa joidenkin valintoihin.
Olen koulussa työsäni tavannut muutamia vanhempia jptka ovat haluneet tutustua mahdolliseen kouluun ennen kuin katsovat mistä asunnon hankkivat, työpaikkansa huomioiden matkojen suhteen.
Onko kellekään koskaan tullut ajatus ettei olisikaan pitänyt muuttaa siihen missä ovat epäonnistuneen koulupaikan suhteen?
Jos vaan voi valita niin silloin on asiat jo aika kivasti. Kaikki eivät voi vaihtaa asuinpaikkaa ja valita koulua tai päiväkotia, jos ei esim. työtä ole uudella paikkakunnalla.
mammat haukkumassa jotain aluetta. Eikö sitä omaa arvoa voi korottaa muuten kuin haukkumalla eri paikkoja. Esimerkiksi olemalla jotain eikä vain asumalla jossain. Tunnen monta Tikurilassa ja lähistöllä asuvaa fiksua ihmistä. Itse en siellä asu. Tikkurilassa on ainakin mahtavat joukkoliikenneyhteydet.
karseeta seutua muuten :(