Kylläpä on talvi ikävää aikaa!
Ei voi muuta sanoa. Kylmää ja valotonta. Ja sitten sataakin jotain koko ajan ja on liukasta liikkua.
Tuntuu vuosi vuodelta vaan raskaammalta mitä vanhemmaksi tulee.
Kommentit (20)
Sama fiilis eikä ole rahaa lähteä käymään etelässä tai ylipäätään paljon missään. Netin onneks vielä pystyy maksamaan niin että voi tehdä edes nojatuolimatkoja.
tänä talvena on ollut tosiaan sitä ankeaa talvisäätä tarjolla koko rahalla. Vähissä ovat olleet ihanan aurinkoisen lumiset päivät pikkupakkaseella..yleensä alkanut tammikuussa jo aurinko näyttäytymään, mut ny todella kitsaasti.
Totta. Kaamealta tuntui kun talvi taas tuli. Nyt eläkkeellä joka syksy vaan pahenee. Mutta kummasti siihen kuitenkin jotenkin tottuu ?
Inhoan lunta, pakkasta ym autistien paskaa.
Ihana kun on talvi ja pakkasta! Koko kevään ja kesän saa odottaa syksyä ja kirpakoita ilmoja.. Mä inhoan kesää, helteitä ja ötököitä..
Mua ainakin auttaa lukea muiden avautumista. Itsekin inhoan talvea. Olen monta vuotta asunut ulkomailla ja täytyy todeta, ettei musta taida enää olla viettämään talvia Suomessa. Elämä on jotenkin niin vaikeaa, kun on liukasta, pimeää, kylmää ja vuodoin märkää ja kokoajan väsyttää. Joten ei, ei tämä ole pelkkä pukeutumiskysymys.
Mun mielestä talvi on parasta aikaa. Ei ole ikävä tunkkaisia, kostean kuumia hellekelejä.
Vuosi vuodelta rakastan talvea yhä enemmän. Miten hieno on talvinen metsämaisema, katse oikein ahmii. Ihanaa reippailla pikkupakkasessa ja tulla sitten kotiin kuuman kaakaomukin ääreen villasukat jalassa. En ikinä vaihtaisi Suomen neljää vuodenaikaa jonnekkin eksoottiseen ikikesään, porottavaan kuumaan kuivuuteen tai monsuunisateisiin. Ihana talvi!
Kohta se parkuminen alkaa taas kun kesä tulee.
voi kun tulisi kesä, hyttyset, siitepölyt, 30 asteen helteet, punkit, kakkahanhet, puiston puliukot...
Iloista asua Itä-Suomessa. Ei täällä murpateta kun nytkin ollut mahtava talvi.
Vihaan talvea.
Onneksi täältä pääsee pois, sen kun hyppää lentokoneeseen.
Talvi olisi helpompi kestää jos se olisi yhtä lyhyt kuin kesä.
Sama fiilis. Tässä kun on vielä taapero, jonka pukemiseen menee tovi jos toinenkin. Ulkoilemaan lähtö on niin erilaista kesällä. Toisinaan sitä haaveilee elämästä jossain lämpimässä talviaikaan...
Kyllä se tästä, enää 109 päivää 😎
Inhoan myös talvea. Liukkaus, kylmyys, pimeys ja erityisesti eristyneisyys: ei terasseja / avoimia tapahtumia (kesätorit / pienet konsertit). Möllötetään vain omissa oloissamme. Ei ihme, että suomalaiset ovat todellista möllökansaa villasukkineen ja kaakaomukeineen. Odotan eläkepäiviä ja Etelä- Euroopan kutsua
Niin totta!