Onko buddhalaisuus uskonto?
Kommentit (15)
Voi varmaan itse ottaa ne ainekset siitä mitkä haluaa? Kyllä se tietysti joillakin buddhalaisilla munkeilla alkaa muistuttaa vahvasti jo jotain uskontoakin mutta siihen on mahdollista kyllä suhtautua enemmän vain filosofisesti.
Buddhaa palvotaan usein vaikkei tuollainen palvonta liity välttämättä mitenkään buddhalaisuuteen.
On se ainakin uskonto. Lukion maailman uskontoja käsittelevässä oppikirjassamme buddhalaisuus oli yksi uskonnoista.
Jotkut harjoittavat buddhalaisuutta, vaikka ovat ateisteja tai agnostikkoja. He pitävät hyvänä buddhalaisuuden filosofiaa.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Filosofia, elämänkatsomus. Budhhalaisuudessa ei palvota mitään Jumalaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18128070/varoitus--eparehellisesta-zen-…
kannattaa miettii mihin sitä lähtee, jos alkaa seuraamaan buddhismin guru hahmoja
jokaisessa yhteisössä on siis yleensä oma gurunsa näissä hindulaisuuden ja buddhismin erilaisissa suuntauksissa
En tiedä, eikä kiinnosta :) Minusta ei-buddhalaiset voivat kernaasti miettiä tätä.
t. buddhalainen
Ehkä vähä kaikkia, mä näen sen enemmän elämäntapana tai suuntauksena tai viisautena
Mä oon ite kokenu oman henkisen heräämisen, mä en tue mitään valtauskontoja millään tavalla, mutta mun mielestä buddhalaisuus kuulostaa eniten järkeenkäyvältä niistä kaikista.
Mä määrittelen oman henkisen heräämisen ennemminkin tietoisuuden kasvamisena ja kehittymisen haluna kuin uskontona. Se on elämäntapa ja viisaus.
Toki mä uskon henkiseen puoleen kaikessa, pimeisiin energioihin ja valosiin energioihin yms, mutta mulla ei ole mitään uskonnollista lähtökohtaa niihin.
Kaikesta voi tehdä uskonnon itselleen
Onhan se aika mielenkiintoinen oppi. Herraskaisen kodin nuorimies Sidharta Gautama mietiskeli ja pääsi nirvanaan ja siitä vielä eteenpäin, tuli valaistuneeksi. Tämä valaistunut valopää tiesi sen jälkeen miten asiat ovat ja julisti itsensä Buddhaksi, Jumalaksi. Keskeinen oppi on sielunvaellusoppi ja henkien palvonta. Pitää elää hyvin, niin saa vielä paremman elämän. Huono elämä johtaa seuraavassa elämässä vaikka sammakoksi. Talon edessä pitää olla henkientalo, pieni mutta kauniimpi kuin talo. Kengät pitää jättää kadulle kun menee käyttämään palvelua, esim hieroja, parturi.
Uskovaiset uskovat Jumalan olemassaoloon ja palvovat erilaisilla rituaaleilla Jumalaa. Jos uskoo Yli-Jumalaan, muttei Jumalaan, ei loogisesti ole uskovainen, vaan ateisti.
Siinä uskotaan asioihin, joita ei pystytä todistamaan tieteellisesti ainakaan vielä, eli on.
Kaikkea noista.