Valtio jakaa ensi kertaa yritystukea tietoturvan parantamiseen
yle.fi/a/74-20014069
Jaossa nyt "tietoturvaseteleitä". 6 miljoonalla.
Pääasiassa suuryrityksille: " Näitä aloja ovat muun muassa elintarvikehuolto, energiahuolto, finanssiala, media-ala, terveydenhuolto ja jätehuolto."
Pieni raha, mutta kun näitä rikkoja tuntuu olevan rokassa aika paljon.
Eli miten suuryritysten tietoturvan ahoitus on yleensäkään valtion vastuulla? Ja mitä tuollaisilla roposilla tehdään esim. finanssialalla?
Varmaan joku OP tai Nordea tekee hirveästi tietoturva-asioita tuollaisilla pennosilla. Paljonko seteleitä on jaossa/hakija?
Näistä ne säästöt pitäisi aloittaa. Ja näitä on kuulkaas paljon.
Business Finland pisti jo miljardin miniän persieseen koronatukina.
T
Kommentit (5)
Varaudutaan WEF:in/eliitin järjestämään kyberhyökkäykseen joka lamauttaa yhteiskunnan
Hakemuksia tullut jo 16 miljoonan edestä.
Ilmeisesti asiasta on tiedotettu varsin pienelle joukolle.
Onko tässä mitään järkeä? Tuollainen kiva pikkusumma, joka otetaan toki kun ilmaiseksi rahaa jaetaan, mutta summa on niin pieni, ettei sillä mitään kummoisia saa aikaan isoissa firmoissa.
Ehkä voi pitää pikku pirskeet (seminaari?) tietoturvahengessä? Kiitos Traficom... ja veronmaksajat. Taas kerran.
Eipä ole kuulunut mölinää velkaantumisesta Kokkareilta tällaisissa yhteyksissä.
Tukea käytännossä IT-konsulttifirmoille?
www.kyberturvallisuuskeskus.fi/fi/hae-tietoturvan-kehittamisen-tukea
Toisille jaossa 100.000€:n, toisille 15.000€:n "seteleitä".
"Enintään 15 000 euron tukea voi saada vain yritys, jonka palveluksessa on vähemmän kuin 250 työntekijää ja jonka vuosiliikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai taseen loppusumma on enintään 43 miljoonaa euroa. Lisäksi yrityksen tulee olla riippumaton."
Eli aika suurille pk-puolen firmoille tätä nyt jaetaan.
Eli Ylen jutussa mainitut toimialat antavat kyllä väärän kuvan tuen saajista.
Silti outoa on tämä rahan mättäminen sinne tänne.
Voi kurjuus!