Lapsen nukuttaminen 123456?
Hei, tässä kyselen mielipiteitä missä iässä aloitte opettaa lasta nukahtamaan itsekseen omaan huoneeseen? Ja miten se sujui?
Koen hieman vaikeutta keskustella miehen kanssa, olemme uusioperhe ja edelleen hän odottaa lapsen (kohta 5v) huoneessa nukahtamiseen saakka. Tämähän sitten syö sen ainoan kahdenkeskisen parisuhdeajan aika näppärästi.
Kokeilimme jo 2vuotta sitten opettaa, että hetken on vieressä ja sitten jätetään itse nukkumaan ja lapsi omaksui tämän todella hyvin eikä taistellut vastaan, mutta jostain syystä mies sitten sortui palaamaan vanhaan malliin, jossa ei poistu lapsen huoneesta kunnes on syvässä unessa. Olin siitä aika harmissani, koska koin, että lapsi oli kyllä kykenevä oppimaan ks. Taidon ja ei ollut mitenkään hankalaa ei itkuja, huutoa yms.
Se tässä eniten jännittää, että onko vastaanhankaaminen nyt paljon kovempaa jos edes kohta suostuu mies uudelleen kokeilemaan. Tietenkään en loppu elämääni jaksa yksin iltojani viettää kun yleensä menee se klo 21-22 tässä ja aikaiset työaamut.
Myös yhteinen lapsi tulossa, joten jännitän jo etukäteen, että tässä käy niin, että hän hoitaa omansa ja minä meidän yhteisen esim tämän nukutuksen suhteen ja entisestään parisuhde jää taka alalle. Lapset on ihania ja haluan olla paras mahdollinen äiti, mutta olemme vaan niin erilaisia kasvattajia ja itse priorisoin myös parisuhdetta.
Onko kellään tietoa miten neuvolassa suosittelevat, että nukuttamisasia hoidetaan ja missä iässä suositellaan totuttamaan rauhoittumaan itsekseen?
Vertaistukea? Neuvoja? Tietoa? Kiitos 🙏