Hyi hitsi,naapurin 30v rouva lätsyttää koiralle kuin vauvalle.
Äidin pikku vauveli ja oi oi jne. Kyllä joillain on äidinvaistot kohdallaan!
Kommentit (16)
niin minäkin! Sopivassa määrin lässytän pikkukoiralleni. Koira alkaa aina heiluttamaan häntäänsä ja antamaan pusuja kun laitan lässytysvaihteen päälle.
Ja valitettavasti niitä lapsia voi ihan kuka vaan älykääpiö tekaista.
En mäkään ole lemmikkieni äiti, en edes adoptiosellainen.
Olen omista ja laumanjohtaja, vaikka kissojemme ja koiriemme kanssa leikkisinkin.
Eläin on aina eläin, oli sitten rusetilla tai ilman :-D
Mun rakkaalla ystävällä kuoli poika kun oli 5v ja uudet raskaudet keskeytyneet.
Nyt hänellä koira ja antaa rakkauttaan sille kuin lapselle.
Koiralla ihanat oltavat!!
jollain ei ole onneksi lapsia, vaan lastenkorvikkeita...
selitys tähän, vaikka kirjoittaja ei ole enää paikalla.
Miksi se on "onneksi"? Mikä siinä on väärin, jos lässyttää koiralle? Mäkin lässytän (tosin en kyllä sano itseäni koiran äidiksi; äitini kyllä sanoo omaansa, ja itseään minun koirani mummoksi). Rakastan meidän koiraa. Olen kauhean eläinrakas ja olen aina halunnut koiraa, ja nyt mulla on sellainen, ja iloitsen siitä joka päivä. Miksi se jotenkin tekis musta soveltumattoman äidiksi? Me ollaan yritetty lasta jo jonkin aikaa, mutta toistaiseksi tuloksetta.
Kykeneekö joku muu selittämään, miksi koiralle lässyttäminen on niin paha juttu ja miten se vähentää soveltuvuutta vanhemmaksi.
Mä ainakin lässytän paljon enemmän meidän kissalle kuin lapsille. Kissaa mun ei tarvitse kasvattaa, mutta lapsia kylläkin. Vihaan sitä lapsille lässyttämistä ja vauvasanojen käyttöä. Lasten pitää oppia kunnon kieltä, kissan ei.
Aika harvoin mutta joskus kumminkin. Lapsillekin saatan joskus, vaikka en yleensä. Kyllä on kamalaa!
Olen 30 vuotias ja lässytän koiralleni :). Meillä on kyllä monta lastakin joten lapsenkorvike se meille ei ole. Rakastan yli kaiken eläimiä ja vihdoinkin saimme oman karvaturrin taloon, joten lässytän jatkossakin, varokaa naapurit korvianne. Ei lässyttäminen välttämättä tarkoita, ettei koiralla ole kuria, meillä koira tietää tarkalleen kuka on johtaja ja pirämmekin tiukan kurin (niin lapsille kuin koirallekin) mutta jokainen eläinkin tarvitsee rakkautta ja hellyyttä, ihan niin kuin ihminenkin. Lapsille en lässytä mutta koira nauttii siitä :), jokainen tyylillään!
lapsille en, minusta on aletavaa, siis ihmisen eli lapsen arvoa alentavaa, lässyyttää heille.
Lapseni sanovatkin että puhun kiltimmin eläimille kuin heille.
Koira ymmärtää ihmisten äänensävyjä, ei välttämättä niinkään sanoja. Jos koira on ollut kiltisti, ansaitsee se tietysti palkinnon, jollaisena tuo ap:n tulkitsema "lässytys" sille varmasti näyttäytyy. Koira tarvitsee rakkautta ja hyväksyntää - ei se ole tunteeton robotti, jolle pitää "oikeaoppisesti" puhua natsimaisella, tunteettomalla äänensävyllä koko sen elämän ajan.
Ja mikä edes on lässytystä? Jonkun mielestä lässytykseltä voi kuulostaa toisen ihmisen ihan tavallinen puheäänikin.
jos sille ei edes puhuttaisi kodissa, eikä sitä helliteltäisi? Kylmän asiallisesti vain sanoittaisiin joskus että olepa hyvä Musti, tule ruokailemaan! Ootko ap tyhmä vai muuten vaan ... av-mamma?
Eläin ymmärtää _äänensävyt_ oikein hyvin, sisältö nyt onkin se ja sama, kunhan sävy on aidon ystävällinen. Meilläkin oikein näkee mm. otuksen korvien asennosta, kuinka se ilahtuu hassusta höpöttelystämme. Joten miten tuollainenkin asia voi oikein siis haitata jotakuta elämäänsä kyrpiintynyttä naapurin eukkoa, hanki kuule vaikka korvatulpat! Ja elämä itsellesi.
äidin pikku poika...tosin munaton..
jolla on kaksi koiraa. Puhunut aina niille kuin vauvoille. Kiva puhua puhelimessa kun toinen lässyttää tauotta koirille: voi mamman mussukka, onko sulla siinä lelu.. aijai jai jai.. voivoivoiv, mamman mussukkaa, plää,plää,plää... Keskustelusta ei tule mitään kun toinen lässyttää koirille koko ajan.
Ajattelin tilanteen rauhoittuvan kun saa lapsia. Mutta ei. Koirille ei enää lässytä, mutta niille lapsille kyllä. Koko ajan, melkein taukoamatta ja sitten antaa puhelimen lapselle, että lapsi voi jokeltaa puhelimeen ja lässyttää samalla. Vanhin lapsista on jo 4v ja tilanne ei ainakaan vielä ole muuttunut mihinkään suuntaan.
ÄRSYTTÄVÄÄ
Minulla naapurin muutti nainen jolla kolme koiraa ja ei kyllä yhtään kiinnosta keskustella koirista
Koiralle lässyttäminen ei ole pahasta vauvalle lässyttäminen haittaa ainakin puheen kehitystä, mutta tuskin on aivojen kehityksellekään hyväksi.
tosin vauvelin tilalla on poika,samoin höpötän hepallemme,ja kissalle,joka tosin on vanharouva.eläimet tykkää,tosin ehkä liika on liikaa..