Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Kanigallup- onko kani helppo kotieläin?

Vierailija
02.08.2010 |

Suositteletko lapsiperheeseen?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikka!

En kyllä ainakaan pienten lasten kanssa kania suosittele. Itselläni on ollut marsuja ja niiden jälkeen yksi kani ja helppo lemmikki se ei ole lainkaan. Kissan ja koiran jälkeen voin sanoa, että koirankin kanssa pääsee helpommalla!



Kani voi olla helppo. Ehkä yksi kuudesta lemmikkikanista on niitä lupsakoita sylissä nukkujia ja loput sitten kaikkea muuta. Pienet lapset eivät välttämättä ymmärrä kanin tarvitsemaa rauhaa tai sitten toisaalta eivät jaksa seurustella kanin kanssa säännöllisesti joka päivä, varsinkaan jos kanista ei koskaan tulekaan sylikania. Isompien lasten innostus voi lopahtaa. Onko sinulla viitseliäisyyttä tai aikaa seurustella laumaeläimen kanssa lattian tasossa joka päivä? Lisäksi vielä keskittyä kanin ruokavalioon pelkän ruokkimisen lisäksi? Kaneilla on herkkä ruuansulatus jne. Häkki pitää siivota pintapuolisesti joka päivä ja pestä vähintään kerran viikossa. Kaikki kanit eivät opi käyttämään vessa-astiaa ja jos ei opi, on häkin pesu tehtävä joka päivä. Lisäksi kanin kynnet on leikattava säännöllisesti. Jos ei se onnistu itseltä, eläinlääkäri tai jotkut eläinkaupat tekee sen mutta tietenkin korvausta vastaan.



Kanin kanssa saa myös koko ajan olla tuntosarvet kohollaan. Jos se ei syö tai liiku tms, on se jo vakavasti sairas yleensä, koska kani piilottelee saaliseläimen luonteenomaisesti ongelmiaan. Lisäksi kani ei ole edullinen lemmikki ylläpitää, vaikka niin usein luullaan. Eläinlääkärikäynnitkin ovat kalliita ja kanille ei saa vakuutusta. Joskus kaneja joutuu käyttämään säännöllisesti eläinlääkärillä esimerkiksi hampaita viilauttamassa. Joka käynti maksaa ja käyntejä voi olla kahden viikon välein.



Tässä nyt mietittävää...kuitenkin kani voi olla unelmien lemmikki, mutta se voi olla ja usein myös onkin vaativa. Ai niin ja lisäksi kanit voivat elää yhtä kauan kuin koirat tai kissat...

Vierailija
2/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta koska tämä on gallup, niin vastaan:

Älkää ottako kania lapsiperheeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. ap



ps entä haju?

Vierailija
4/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vapaana juoksuttaminen on se työläin osuus. Harva kani on täysin sisäsiisti, joten ainakin papanaa joutuu jokaisen ulkoilun jälkeen usein keräilemään. Kani jyrsii lisäksi sitä sun tätä asunnossa. Lisäksi kania ei välttämättä saa helposti häkkiinsä, koska kani haluaa olla vapaana. Eli aika hankalaa.



Lapsille ei kaikki kanit sovi, koska liikaa ahdistettu kani saattaa muuttua aggressiiviseksi ja puolustaa reviiriään.



Hyvin harva kani on sylikani. Niitä on ehkä yksi viidestäkymmenestä. Vanhemmiten kani tulee rauhallisemmaksi.

Vierailija
5/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sopeutuvatko yhteiseloon?



t. ap

Vierailija
6/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka kani olisi periaatteessa sisäsiisti niin kani pitää mielellään sänkyä ja sohvaa ym. pehmeitä paikkoja vessanaan.



Ja kani elää keskimäärin 4-8 v. Kissa ja koira helposti yli 10 v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kokenut kania ihan noin hankalaksi... kaikkeahan voi sattua lemmikin kuin lemmikin kanssa.



kouluikäisen lemmikiksi kani sopii minusta hyvin, pienemmille ei.



lemmikkieläin vaatii kuitenkin AINA, että löytyy aikuinen joka vastaa sen hyvinvoinnista ja on kiinnostunut siitä vaikka lapsen kiinnostus lopahtaa.



Meillä on kaksi lasta, yksi kani. Se on vapaana pikku huoneessa (6 m2), ei koko talossa. Lisäksi sillä on ulkoilutarha. Kanin huoneen siivoaminen on päivittäinen työ. Lapset huolehtii seurustelusta, harjaamisesta ja kynsien leikkuusta. Ei se ruokapuoli ole minusta erityisen vaikea hoitaa, muutama perusjuttu jota vaihdellaan, tarpeeksi pureskeltavaa jne.



Itse en jaksaisi esim. koiraa: karvaa joka puolella, lenkittämistä ja "jatkuvaa" seurustelua. Kanin voi hyvin jättää päiväksi kotiin yksin, se enimmäkseen nukkuu päivällä muutenkin.

Vierailija
8/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran viikossa siivotaan häkki. Joitankin kertoja viikossa siivotaan pintapuolisesti.

Ruokailu käy ihan rutiinilla kun sen alussa opettelee. Kynnet oppii itsekin leikkaan, ettei tarvi eläinlääkärille olla kuskaamassa tuon tuostakin.

Lapset pitävät kania sylissä, välillä makaa lasten sylissä selällään ja nauttii rapsuttelusta. Purrut ei ole kertaakaan ketään, sen sijaan nuolee kättä lähes aina kun menee häkille rapsutteleen.

Meillä kani ei ole sisäsiisti. Sisällä sillä onkin vain yksi tila jossa se saa juosta, mutta annetaankin kanin juosta pihamaalla vapaana. Eli ulkoiluttaminen ei ole työlästä. Kani ulkoilee siinä samalla kun lapsetkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on (lapsiperheessä, lapset 6v&3v) ollut ystävän kani pitkähkön ajan hoidossa. Mulla oli lapsena itsellä kani ja siitä hyvät muistot, mutta ehkä aika oli kullannut....tämän kanihoidon jälkeen oli selvää, että kania ei meille tule.

Mutta meillä on nyt kaksi marsutyttöä! Tosi mukavia, paljon helpompia kuin kani. Ihan ykköshelppous kaniin verrattuna näissä on se, että eivät loiki - jos siis laitat aidan, ne pysyvät sen takana. Ja kun näitä on kaksi, ei ole niin nuukaa, vaikkei niiden kanssa tuntikausia joka päivä ehtisikään seurustella.

Vierailija
10/19 |
02.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. ranskanluppa. Todella koiramaisia ja seurallisia, ihmisrakkaita, ja sen verran isoja, että lapsetkin voi käsitellä hyvin. Toki kaikki kynsienleikkuu ym. toimet vaativat opettelua ja voimaa, ovat siis aikuisten tehtäviä.



Jättikania (kuten ei mielestäni muutakaan kania) voi pitää häkkieläimenä, vaan sillä pitää olla vähntään yksi huone omanaan, mielellään niin, että kanilla on vessalaatikko ja ruoka-juomakupit lattialla, ja kani on vapaana koko asunnossa koiran tavoin. Sähköjohdot ym. pitää tietysti suojata, mutta jättikanit eivät yleensä tuhoa juurikaan, toisin kuin kääpiöt.



Meillä on ranskanluppa ja belgianjätti, ihania löllyköitä, makaavat sohvalla vieressä ja tulevat ovelle vastaan töistä tullessa. Käyvät kissan vessalaatikolla asioillansa, eivätkä juuri sotke. Tulevat toimeen niin koiramme kun marsujemmekin kanssa, kissasta en tiedä, mutta kun kani on kissan kokoinen, ei se ainakaan ole niin selvä saaliseläin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
05.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoidimme kaniamme ihan väärin se alkuajoista sai olla vapaana haettiin sille ruohoa ja hoidettiin sitten kun kissa tuli kiinnostus lopahti sitten se jäi vain häkkiin eikä lapset välittäneet kani eli 10 vuotiaaksi kun kani kuoli kiinnostus kasvoi uudestaan siinä ei kyllä hirveästi hoitoa ole aika helppoa.

Vierailija
12/19 |
05.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa liittyä Kanit ryhmään facebookissa, sieltä saa paljon mielipiteitä ja kokemuksia esimerkiksi kasvattajilta.

En ottaisi lapsiperheeseen. Kanit eivät juuri viihdy sylissä ja ovat lopulta yllättävän vaikea hoitoisia. Vaativat laadukasta ja oikeanlaista ruokaa, jotta pysyvät terveenä. Jos sairastuvat, lääkärille on päästävä yleensä aika nopeasti, sillä jos kani (saaliseläimenä) kipunsa näyttää, on se jo luultavasti hyvin kipeä ja lääkärillä kanit luokitellaan yleensä eksoottisiksi eläimiksi mikä saattaa lisätä laskuun euroja.

Kaneilla on myös murrosikä milloin voivat olla aivan täysiä vittupäitä suoraan sanottuna. Itsellä on ollut kaneja yli 10 ja ovat kyllä kaikesta huolimatta rakkaita :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
18.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kani on aika helppohoitoinen ainakin musta! Riippuu toki yksilöstä mutta ainakin meidän kani on tosi ihana ja lupsakka! Rodultaan se on kääpiöluppa.

Vierailija
14/19 |
18.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä! Löysin kirpputorilta ihanan kanin, todella kiltti ja ostin itselleni 😊

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
19.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakun puhutaan kanista lemmikkinä pitää puhua monikossa eli kaneista sillä kaneja pitää olla vähintään kaksi. tämä pitäisi olla vakiintunut selviö kuten se ettei enää häkkejä käytetä. luonnossa kanit viihtyy 7 hengen laumoissa.

Vierailija
16/19 |
19.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

ainakun puhutaan kanista lemmikkinä pitää puhua monikossa eli kaneista sillä kaneja pitää olla vähintään kaksi. tämä pitäisi olla vakiintunut selviö kuten se ettei enää häkkejä käytetä. luonnossa kanit viihtyy 7 hengen laumoissa.

Tämä, ja samaa sukupuolta ellei halua että jaloissa pyörii 100 kania.

Kaneja ei saa kääntää seläleen makaamaan sylissä, kuten täällä joku kertoi lapsensa tekevän. Se ei ole paikoillaan siksi että tykkää siitä, vaan koska on lamaantunut.

Kanit voivat olla seurallisia, mutta kohdalle voi osua myös yksilö, joka ei halua ihmisen seuraa. Meillä kaksi kania, tulivat yhtäaikaa ja toinen on perässä hiihtäjä (luppakorvainen) ja toinen edelleen arkailee ihmisiä (pystykorvainen). He ovat talossa vapaana pl Makuuhuoneet, koska pissaavat sänkyihin. Sohvalle ei myös pääsyä samasta syystä. Muutoin käyttävät isossa, kaksi kerroksisessa häkissään olevaa vessaa. Toki papanoita tulee lattioille mutta ne on helppo lakaista/imuroida pois. Johdot täytyy suojata, ne ne järsivät. Kesäisin saavat olla ulkona aitauksessa, jonka oltava joko niin korkea ettei yli pääse, tai oltava verkko päällä. Maan alle saa ulottua syvälle etteivät kaivaudu ulos.

Tuoretta ruokaa ja vettä joka päivä oltava tarjolla, ja etenkin heinää aina tarjolla oltava. Kanit syövät käytännössä koko ajan.

Vierailija
17/19 |
19.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyllä! Löysin kirpputorilta ihanan kanin, todella kiltti ja ostin itselleni 😊

Tämän nimi on Puppe, se on hyvin kiltti, ei pure, eikä sotke ja on niin pehmeä. Se nukkuu mieheni ja minun kanssa, katselee piirrettyjä kanssamne. Yöllä oli pari kertaa loikannu lattialle. Höpsö Puppe.

Meinasin ensin ostaa tämän lapsille, mutta päätinki pitää sen itse, kun se on niin söpö. 😍

Vierailija
18/19 |
19.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

..

Vierailija
19/19 |
19.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kani EI ole häkkieläin! Sen pitää saada olla vapaana kotona ja kaverin kanssa

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yksi